لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۳۸

جوانی ۱۹ ساله مردم را در آمریکا به گلوله بست


پلیس تمامی راههای منتهی به این فروشگاه را مسدود کرده است.


يک جوان ۱۹ ساله روز چهارشنبه با ورود به يک مرکز خريد در اوماها واقع در ايالت نبراسکای آمريکا، مردم را به گلوله بست.


اين جوان که رابرت هاوکينز نام داشت پس از به رگبار بستن جمعيت در مرکز خريد وسترودز با ۱۳۵ فروشگاه و رستوران که بزرگ ترين مرکز خريد اين ايالت محسوب می شود، همانجا خودکشی کرد.


پليس اعلام کرد که طی اين حادثه هشت نفر توسط این جوان کشته شده اند.


رابرت هاوکينز در یادداشت خودکشی خود نوشته است: «حالا مشهور می شوم.»


پس از واقعه مشابه قبلی در دانشگاه ويرجينياتک آمریکا، روانشناسان پيش بينی می کردند که با توجه به مشهور شدن قاتل قبلی ونمایش فیلم او از تلویزیون، تکرار اين امر محتمل به نظر می رسد.


آقای هاوکينز دو هفته پیش پس از يک رابطه طولانی با دوست دخترش، از او جدا شده و هفته قبل هم از محل کارش در يک رستوران مک دونالد اخراج شده بود.پس از واقعه مشابه قبلی در دانشگاه ويرجينياتک آمریکا، روانشناسان پيش بينی می کردند که با توجه به مشهور شدن قاتل قبلی ونمایش فیلم او از تلویزیون، تکرار اين امر محتمل به نظر می رسد.

وی سابقه افسردگی داشته اما به نظر می رسيده که از سال قبل که به زندگی با خانواده دوستش پرداخته، بهبود نسبی ياقته است.


دبرا ماريکا کوواک، پرستار مرکز پزشکی نبراسکا که آقای هاوکينز با او و شوهرش زندگی می کرده، گفته است در بيمارستانی که کار می کرده با مجروحان اين حادثه روبرو شده و از روی يادداشت خودکشی ای که پيشترخوانده بوده، احساس کرده که اين کار اوست.


اين پرستار گفت روز چهارشنبه، ساعت يک بعدازظهر، زمانی که برای رفتن به محل کارش آماده می شده، آقای هاوکينز به او تلفن کرده و گفته که در رختخوابش يادداشتی برای او گذاشته، اما عليرغم تلاش او توضيحی درباره اين يادداشت نداده است.وی پس از خواندن يادداشت خودکشی به مادر او تلفن کرده و مادر رابرت به خانه آنها آمده است.

اين پرستار پس از آمدن به محل کار با مجروحان خون آلود اين حادثه مواجه شده است.


خانم ماريکا کوواک به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت که در يادداشت خودکشی، وی نوشته است که چقدر درباره همه چيز «متاسف» است و و او، مادر و پدر و خانواده اش را دوست داشته و نمی خواهد ديگر سربار کسی باشد.


اين خانم پرستار توضيح داد زمانی که آقای هاوکينز از خانه والدين اش اخراج شد، او وشوهرش از او خواستند که با انها زندگی کند. وی اشاره ای نکرد که چرا آقای هاوکينز از خانه پدری اش بيرون رانده شده است.


وی گفت که آقای هاوکينز به خاطر بيماری روانی تحت هيچ درمانی نبوده، اما سابقه درمان به خاطر افسردگی را داشته است.


خانم ماريکا کوواک وی را «مهربان و عاشق حيوانات» توصيف کرد، اما گفت که او مشکل مصرف زياد الکل داشته و گهگاه در رختخوابش ماری جوانا مصرف می کرده است.


رابرت هاوکينز پس از پايان دبيرستان، به خانه خانم ماريکا کوواک نقل مکان کرده و پس از به دست آوردن گواهينامه رانندگی، از پنج ماه پيش در يک رستوران مک دونالد در حوالی خانه شان به کار پرداخته بود.


کشتار مشابه، تنها هشت ماه بعددر ۲۰ آوريل ۱۹۹۹، ۱۵ نفر در کلمباين کشته شدند. قاتل ويرجينيا در فيلم ويديويی که در اختيار شبکه تلویزیونی ان بی سی گذاشته بود، از قاتلين نوجوان کلمباين ستايش کرده بود.

هشت ماه قبل، در ماه آوريل نيز طی حمله مسلحانه يک جوان به کلاس های درس دانشجويان در دانشکده ويرجينياتک در ايالت ويرجينيا، ۳۳ نفر به قتل رسيدند که اين رکوردی در تعداد کشته شدگان در حادثه های مشابه محسوب می شود.


قاتل که جوانی زاده کره جنوبی بود، پيش از اين عمل از خودش با ژست های مختلف در حالی که اسلحه به دست داشت،فيلم گرفته بود.


حمله به دانشکده ويرجينياتک درست هشت سال بعد از کشتار کلمباين در کلورادو صورت گرفت.


در ۲۰ آوريل ۱۹۹۹، ۱۵ نفر در کلمباين کشته شدند. قاتل ويرجينيا در فيلم ويديويی که در اختيار شبکه تلویزیونی ان بی سی گذاشته بود، از قاتلين نوجوان کلمباين ستايش کرده بود.


پلیس از پخش تصاویر این قاتل از تلویزیون ابراز نارضایتی کرده بود.


XS
SM
MD
LG