لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۳۱

هشدار دبیر کل ناتو در باره گسترش سلاح اتمی در جهان


آقای شیفر گفت: شمار کشورهايی که در حال توسعه موشک بالستيک هستند، هم اکنون افزايش يافته است.(عکس:epa)

ياپ دو هوپ شیفر، دبير کل ناتو روز دوشنبه هشدار داد که ممکن است کشورهای بيشتری دنباله روی راه کشورهايی نظير ايران و کره شمالی باشند و بر روی گسترش سلاح اتمی کار کنند.


وی گفت: ممکن است سوريه يک راکتور اتمی برای توليد سلاح بسازد و اين نشان می دهد که ناتو بايد پاسخی برای تهديدهای موشک های بالستيک پيدا کند.


دبير کل ناتو که در يک سخنرانی در کنفرانس سپر دفاع موشکی در وزارت امور خارجه جمهوری چک سخن می گفت، افزود: «جاه طلبی های هسته ای ايران و کره شمالی تهديدی است که همانند بازی دومينو به سختی می توان جلوی آن را گرفت.»


آقای شیفر گفت:«اگر سوء ظن شديدی هست که سوريه در حال ساخت تسلیحاتی در اين زمينه بوده است، اين موضوع، بحث ها را در زمینه يافتن يک راه حل جمعی برای دفاع در برابر تهديد موشک های بالستيک، بيشتر می کند.»


  • «جاه طلبی های هسته ای ايران و کره شمالی تهديدی است که همانند بازی دومينو به سختی می توان جلوی آن را گرفت.»
دبیر کل ناتو

ماه گذشته، مايکل هيدن، رییس سازمان اطلاعاتی آمريکا اعلام کرد: راکتور نابود شده سوريه در ماه سپتامبر توسط اسرائيل، می توانست پلوتونيوم برای ساخت يک يا دو بمب اتمی در طول سال توليد کند.


دبیر کل سازمان ناتو گفته است:«شمار کشورهايی که در حال توسعه موشک بالستيک هستند، هم اکنون به صورت آهسته و به طور فزاینده ای افزايش يافته است.»


به گفته وی، «تکثير موشک های بالستيک يک واقعيت است که همه ما بايد به آن توجه کنيم.»


انتظار می رود که جمهوری چک ماه آينده قراردادی را با آمريکا به امضا برساند که بر مبنای آن يک رادار ضد موشک را در خاک این کشور توسط ایالات متحده بر پا خواهد شد.


دبير کل ناتو، امضای اين قرارداد بين چک و آمريکا را گام اول در اين زمينه خواند و درباره مخالفت روسيه با اين طرح گفت:«دير يا زود مسکو خواهد فهميد که روسيه هم به دليل تکثير موشک های بالستيک در امان نخواهد ماند.»


اخطار مجدد اسرائيل


در همین حال، شيمون پرز، رییس جمهوری اسرائيل هم روز دوشنبه اخطار کرد که اگر ايران به يک قدرت اتمی تبديل شود، اين برای تمام جهان و نه فقط اسرائيل، يک «کابوس» خواهد بود.


رییس جمهوری اسرائيل به خبرنگاران خارجی گفت:«ايران يک خطر است، نه فقط برای اسرائيل، بلکه برای تمام جهان.»


با اين حال وی گفت: اسرائیل قصد ندارد همانند سال ۱۹۸۱ که به تاسيسات اتمی عراق در دوره صدام حسين حمله کرد، به ايران حمله کند.


وی گفت:«اگر همه جهان متحد باشند، نيازی به عمليات نظامی نيست.»


آقای پرز گفت: هيچ کس ايران را تهديد نمی کند، اما ايران تهديد می کند که اسرائيل را از نقشه جهان محو خواهد کرد.


رئيس جمهوری اسرائيل گفت که اين کشور خواهان صلح در خاور ميانه است و حاضر است هر بهايی برای آن بپردازد.


XS
SM
MD
LG