لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۹

جنگنده های ترکیه شمال عراق را بمباران کردند


مقامات مرزی عراقی می گویند که هواپیماهای ترکیه چندین منطقه را در کردستان بمباران کرده اند.

بمب افکن های ترکيه روز دوشنبه اهدافی را به قصد از بين بردن شورشيان حزب کارگران کرد( پ کا کا) در سه روستا در شمال عراق، بمباران کردند.


يک مقام امنيت مرزی عراق گفت که پنج هواپيما بين ساعت سه تا شش صبح به بمباران مناطقی در خاک عراق پرداختند، اما اين مقام اطلاعی از خسارات و تلفات احتمالی نداشت.


اين مقام مرزی عراق افزود که هواپيماهای ترکیه روستاهای خونرا، خوا کورک و برکوم را بمباران کرده اند.


جبار يوار، سخنگوی نيروی امنيتی پيشمرگ در ناحيه کردستان عراق گفت که هواپيماهای ترکيه منطقه خواکورک را به مدت سه ساعت بمباران کردند. وی ساعات بمباران را بين نيمه شب و سه صبح عنوان کرد.


ترکيه می گويد که سه هزار شورشی پ کا کا در کوهستان های منطقه شمال عراق هستند و از آنجا به خاک ترکيه هجوم می آورند.


چريک های پ کا کا خواستار کردستانی مستقل هستند و در اين راه دست به مبارزات مسلحانه زده اند.


صد هزار سرباز ترکيه همراه با تانک و توپخانه در مرزعراق مستقر هستند اما به رغم گذشت چند ماه از آرایش نیروهای نظامی ترکیه در مرز کردستان، هنوز حمله عمده ای برای تصرف مواضع شورشیان صورت نگرفته است.

ترکيه، آمريکا و اتحاديه اروپا، این گروه از شورشیان را در فهرست گروه های تروريستی قرار داده اند.


آرایش نظامی ارتش ترکیه


صد هزار سرباز ترکيه همراه با تانک و توپخانه در مرزعراق مستقر هستند اما به رغم گذشت چند ماه از آرایش نیروهای نظامی ترکیه در مرز کردستان، هنوز حمله عمده ای برای تصرف مواضع شورشیان صورت نگرفته است.


آنکارا، پ کا کا را مسئول مرگ نزديک به ۴۰ هزار نفر می داند که طی درگيری های مختلف از آغاز فعاليت مسلحانه اين گروه تا به امروز کشته شده اند.


ترکيه حمله به پایگاه های شورشیان را در راستای «حق خود برای دفاع» و در چارچوب قوانين بين المللی دانسته و در ماه های گذشته چندين بار به اهداف پ کا کا در خاک عراق حمله کرده است.


به رغم مخالفت واشينگتن و بغداد با عمليات نظامی ترکيه عليه چريک ها و شورشيان پ کا کا در شمال عراق، آنکارا بارها بر قصد خود در سرکوب اين شورشيان مسلح که از مناطق شمالی عراق به عنوان پايگاهی برای حمله به خاک ترکيه استفاده می کنند، تاکيد کرده است.


پارلمان ترکيه روز ۱۷ اکتبر، طرحی را تصويب کرد که بر اساس آن، دولت قادر است هر زمان که تشخيص دهد، برای تعقيب شورشيان مسلح کرد به عمليات نظامی برون مرزی دست بزند.


اين مصوبه در پی يک رشته حملات مرگبار پ کا کا به نيروهای امنيتی ترکيه که موجی از احساسات و تطاهرات ملی گرايانه در سراسر کشور براه انداخت، به تصويب رسيد.


حزب کارگران کرد ترکيه، که در سال ۱۹۷۸ به عنوان يک گروه شورشی با گرايش های مارکسيستی - لنينيستی تاسيس شد، مبارزه مسلحانه برای ايجاد يک سرزمين کردنشين در جنوب شرقی ترکيه را در سال ۱۹۸۴ آغاز کرد.


XS
SM
MD
LG