لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۸

یک کشته در ادامه درگیری پلیس بحرین و مخالفان مسابقات فرمول یک


تظاهرات روز شنبه در منامه
همزمان با آغاز برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی جایزه بزرگ فرمول۱ بحرین، هزاران معترض در خیابان‌های این کشور به خیابان آمدند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. منابع معترضان از کشته شدن یک جوان معترض بامداد شنبه در جریان تظاهرات شبانه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین، سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین خواست‌های مطرح شده برای لغو مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول۱ را بی‌مورد خواند و آن را به سود «افراد تندرو» دانست.

او در این باره گفت: «مسابقات لغو نخواهد شد. برگزاری مسابقات می‌تواند روابط ما را با اقشار مختلف جامعه برقرار کند و چهره کشور ما را بهبود بخشد. این مسابقات می‌تواند باعث یکپارچگی کشور شود.»

برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول۱ بحرین سال گذشته به دلیل مساعد نبودن شریط امنیتی لغو شده بود.

امسال با وجود دعوت معترضان برای تظاهرات در مخالفت با برگزاری مسابقات، دولت اما بر برگزاری آن اصرار دارد. به همین منظور حضور نیروهای امنیتی در مناطق مختلف کشور بیش از پیش گزارش شده است.

در روزهای گذشته منابع معترضان از دستگیری ده‌ها نفر از فعالان و سازمان‌دهندگان اعتراض‌ها به دست نیروهای امنیتی خبر دادند.

با این وجود شامگاه جمعه و روز شنبه مناطق مختلفی از بحرین شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران نفر ازمعترضان در منطیه شیعه نشین الدراز دست به تظاهرات زدند. معترضان تابلوهایی با خواست اصلاخات و دموکراسی در دست داشتند. آنها همچنین تصاویری از شرکت‌کنندگان در مسابقات اتومبیل رانی حمل می‌کردند در حالی که لباس گارد ضد شورش را بر تن دارند.

در منطقه بلاد القدیم شیعه‌نشین در منامه پایتخت بحرین هم صد‌ها تن از معترضان به خیابان آمدند و پیش از رسیدن به خیابان اصلی، با نیروهای امنیتی درگیر شدند. نیروهای گارد ضدشورش برای متفرق کردن آنها اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی کردند.

محمد السکاتی عضو جمعیت حقوق بشر بحرین گفته است که این تظاهرات در اعتراض به کشته شدن یکی از جوانان در جریان تظاهرات شامگاه جمعه برگزار شده است. جنازه این جوان که صلاح عباس حبیب نام دارد بامداد شنبه یافته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جمعیت الوفاق اسلامی شیعه از احزاب معترض بحرینی در بیانیه‌ای، نیروهای امنیتی را مسئول کشته شدن این جوان معترض دانسته است. این بیانیه همچنین نیروهای امنیتی را به «حملات وحشیانه علیه تظاهر کنندگان» متهم کرد است.

پس از آن وزارت کشور بحرین بر روی صفحه خود در شبکه اجتماعی توئیتر از کشف جنازه یک مرد در یکی از پارک‌های منطقه شیعه نشین الشخوره خبر داد و نوشت که نیروهای امنیتی تحقیقات در خصوص حادثه را آغاز کرده‌اند.

شاهدان عینی از درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان در روستاهای شیعه‌نشین نزدیک به محل برگزاری مسابقات در شامگاه جمعه خبر داده‌اند.

بنا بر این گزارش‌ها، جوانانی از روستاهای کرزکان، مالکیه، دمستان و صدد که در حدود ۴ کیلومتری محل برگزاری مسابقات اتومبیل رانی فرمول۱ بحرین قرار دارند، شامگاه جمعه اقدام به آتش زدن لاستیک خودرو‌ها و درگیری با نیروهای پلیس کردند. معترضان فریاد می‌زدند «سرنگون باد حمد.» حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین است.

یکشنبه فینال مسابقات اتومبیل رانی فرمول۱ بحرین برگزار می‌شود. معترضان این روز را «روز خشم» نامگذاری کرده‌اند.

اعتراض‌های شیعیان بحرین که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، سال گذشته آغاز شد. معترضان خواهان اصلاحات و برقراری نظام پادشاهی مشروطه بودند.

تظاهر کنندگان حضور خیابانی دائمی در میدان مروارید منامه آغاز کردند. اینجا بود که دولت بحرین از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای آرام کردن اوضاع کمک خواست. عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت نیروهای خود را به بحرین گسیل کردند. این نیرو‌ها در مرز‌ها و مقابل ساختمان‌های مهم حکومتی مستقر شدند. پس از آن نیروهای امنیتی بحرین با یورش به معترضان به حضور خیابانی آنها پایان دادند. معترضان می‌گویند در این یورش دستکم ۳۵ نفر از معترضان کشته شده‌اند. درگیری‌های پراکنده میان معترضان و نیروهای امنیتی در این یک سال ادامه یافت که بنا بر این گزارش‌ها شمار کشته‌شدگان به حدود ۷۰ نفر افزایش یافته است.

از سوی دیگر خبرنگار شبکه خبری آمریکایی سی ان ان از تمدید نکردن ویزای گروه اعزامی این شبکه به بحرین از سوی دولت این کشور خبر داده است. دلیل این اقدام گزارشی است که شبکه سی ان ان از فقر در بحرین پخش کرده است.
XS
SM
MD
LG