لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۵

درگيری پليس بحرين با مخالفان برگزاری مسابقات فرمول يک


تظاهرات اعتراضی در بحرین
درگيری بين نيروهای دولتی و تظاهرکنندگان معترض به برگزاری مسابقات اتومبيلرانی فرمول يک در بحرين روزجمعه ادامه داشت. اين در حالی است که تدابير امنيتی در شامگاه جمعه در اين کشور افزايش يافته است.

در نخستين روز از تمرين برای برگزاری اين مسابقات در روزيکشنبه، منامه پايتخت بحرين شاهد حضور هزاران تظاهرکننده معترض به اين مسابقات بود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، ده هزار تظاهر کننده در منامه کوشيدند تا خود را به ميدان «لوءلوء» در مرکز این شهر برسانند، ولی نيروهای ضد شورش پليس نيز با استفاد گاز اشک آور تلاش کردند تا معترضان را متفرق کنند و درمقابل جوانانی که ماسک بر صورت داشتند بمب های بنزينی به سوی نيروهای پليس پرتاپ می کردند.

تجمع اعتراضی روزجمعه به دعوت حزب وفاق، بزرگترين حزب مخالف دولت، برگزار شد.

در همين حال، شيخ عيسی قاسم، بلندپايه ترين روحانی شيعه بحرين، از حکومت اين کشوربه دليل برگزاری اين مسابقات در زمانی که معترضان را به شدت سرکوب می کند، انتقاد کرد.

سال گذشته به دليل درگيری های شديد در بحرين مسابقات اتومبيلرانی فرمول يک لغو شد.

مخالفان می گويند، پادشاهی بحرين می کوشد با برگزاری مسابقات «فرمول يک» چهره خود را عرصه بين المللی ترميم کند.

مقامات بحرین تاکید می کنند، این مسابقات براساس برنامه زمانی اعلام شده برگزار می شود.

با اين حال، دفتر امور اطلاعات بحرين در بيانيه ای اعلام کرده است: ما به برنامه خود برای اصلاحات متعهد هستيم،اما پوشش نامتناسب تحولات هفته جاری کمک کمی به پيشرفت هايی که ما کرده ايم، می کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، در حالی که شمار زيادی خبرنگاران ورزشی برای پوشش مسابقات فرمول يک به بحرين رفته اند، در مقابل دولت این کشور با سفر خبرنگاران خبرگزاری هايی مانند رويترز به بحرين مخالفت کرده است.

در همين حال، حزب الوفاق اعلام کرده است، دست کم ۵۰ نفر در درگيری های دو روزگذشته در بحرين مجروح شده اند.

گزارشها حاکي ست که دولت بحرين نيروهای امنيتی بيشتری را در داخل پایتخت و درنزديکی پيست بين المللی مسابقات و همچنين اطراف منامه مستقر کرده است.

فعالان بحرينی می‌گويند، در نا‌آرامی‌های سال گذشته اين کشور، دستکم ۳۵ نفر کشته شده‌اند اما از زمان پايان وضعيت فوق العاده و در درگيری‌های متفرق، شمار کشته شدگان به حدود ۷۰ نفر رسيده‌اند. آن‌ها يکی از دلايل افزايش شمار قربانيان را استفاده گسترده از گاز اشک آور می‌دانند.
XS
SM
MD
LG