لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۲۲

«حمله موشکی به مخفیگاه شبه نظامیان در پاکستان»


القاعده و طالبان هر دو در منطقه وزيرستان جنوبی پاکستان که هم مرز با افغانستان است، فعاليت دارند.(عکس: EPA)

مقام های پاکستانی می گویند در پی يک حمله موشکی که ظن آن می رود از سوی ايالات متحده صورت گرفته باشد، دست کم ۱۰ شبه نظامی اسلامگرا در يک اردوگاه آموزشی در مرز اين کشور با افغانستان کشته شدند.


به گفته يک مقام بلند پايه امنيتی پاکستان، سه شنبه شب، چهار موشک به دو ساختمان در دهکده ای واقع در ايالات وزيرستان شمالی شليک شده است.


اين مقام پاکستانی که نامی از وی نبرده شده است، می گويد: «دست کم ۱۰ شبه نظامی در اين حملات کشته شدند.»


وی با اين حال مشخص نکرده است که اين شبه نظماميان از افراد طالبان بوده اند يا شبکه القاعده. القاعده و طالبان هر دو در منطقه وزيرستان جنوبی پاکستان که هم مرز با افغانستان است، فعاليت دارند. اين مقام پاکستانی اين حمله را به نيروهای آمريکايی نسبت داده است.


در همين حال ارتش ايالات متحده در کابل، هرگونه حمله موشکی در پاکستان را چه از سوی نيروهای بين المللی ايساف و چه از سوی نيروهای آمريکايی رد کرده است.


اين نخستين بار نيست که مقر شبه نظاميان اسلامگرا در پاکستان هدف حمله موشکی قرار می گيرد. مدحت مرسی السیـد عمر، يک متخصص سلاح های شيميايی و بيولوژيک القاعده، ماه ژوييه در حمله ای مشابه کشته شد.

ناتان پری، سخنگوی نيروهای آمريکايی در کابل، در واکنش به اين گزارش گفت: « اين خبر واقعيت ندارد. ما هيچ گزارشی از شليک موشک به پاکستان دريافت نکرده ايم.»


به گزارش خبرگزاری فرانسه، اين مقام پاکستانی می گوید: گزارش ها حاکی از آن است که شبه نظاميان خارجی در اين اردوگاه بوده اند. مقام های پاکستانی اصطلاح «شبه نظاميان خارجی» را برای نيروهای القاعده به کار می برند.


وی افزود: «گزارش هايی از حضور شبه نظاميان محلی، عرب، ترکمن در اين دو مخفيگاه وجود داشت که از سوی زنجير وزير، يک فرمانده محلی، رهبری می شدند.»


هنوز مشخص نيست که آيا زنجير وزير هنگام حمله موشکی در اين ساختمان ها حضور داشته است يا نه.


اين نخستين بار نيست که مقر شبه نظاميان اسلامگرا در پاکستان هدف حمله موشکی قرار می گيرد. مدحت مرسی السیـد عمر، يک متخصص سلاح های شيميايی و بيولوژيک القاعده، ماه ژوييه در حمله ای مشابه کشته شد.

برای سر مدحت مرسی السیـد عمر که به ابو خباب المصری معروف است، پنج ميليون دلار جايزه تعيين شده بود. گفته می شود که وی فرماندهی يک اردوگاه آموزشی تروريستی در افغانستان را به عهده داشت.


پاکستان به اين دست حملات موشکی که به ايالات متحده نسبت داده می شود اعتراض کرده است. در اين حمله ها دهها نفر از مردم پاکستان جان خود را از دست داده اند.


ماه گذشته يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان، در ديدار با جورج بوش، از رييس جمهوری ايالات متحده خواست که «به طور يکجانبه» عليه شبه نظاميان اسلامگرا در پاکستان اقدام نکند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG