لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۱۷

انفجارهای بغداد ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت


عابران وحشت‌زده در صحنه انفجار

منابع امنیتی و رسانه‌های عراق روز جمعه، ۱۰ بهمن از وقوع انفجار دو بمب در مرکز بغداد، پایتخت این کشور، خبر دادند که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

تعداد تلفات این انفجارها هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست و آمار رسانه‌ها تفاوت چشم‌گیری با هم دارند به‌طوری که آخرین گزارش خبرگزاری آلمان تعداد قربانیان را دست‌کم ۴۴ نفر عنوان کرده اما خبرگزاری رویترز می‌گوید که کشته‌شدگان دست‌کم ۱۲ نفر هستند و حدود ۳۰ نفر نیز مجروح شده‌اند.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد، انفجارهای امروز بغداد ۷۰ زخمی نیز برجای گذاشته و برخی از قربانیان این انفجارها هم نیروهای امنیتی عراق بوده‌اند.

این گزارش به نقل از خبرگزاری مستقل سومریه عراق می‌گوید که حملات یادشده در بازار بزرگ منطقه باب الشرقی رخ داده، جایی که محل خرید و فروش تجهیزات نظامی دست دوم است.

خبرگزاری رویترز نیز می‌نویسد که انفجار دوم به واسطه یک خودروی بمب‌گذاری شده به وقوع پیوسته است.

این خبرگزاری می‌نویسد، منطقه باب الشرقی در مجاورت کمربند سبز بغداد قرار دارد که بسیاری از ساختمان‌های دولتی در آن واقع است.

در همین روز شهر سامرا عراق هم صحنه چند انفجار بمب بوده که به مرگ چهار مامور پلیس انجامیده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع پلیس عراق نوشته است که یک مهاجم انتحاری با خودروی بمب‌گذاری شده به ایستگاه پلیس در ورودی شهر سامرا حمله‌ور شده. هم‌زمان دو حمله دیگر نیز به یک مقر پلیس در داخل شهر رخ داده که مجموع این حملات به مرگ چهار پلیس و جراحت ۹ نفر انجامیده است.

عراق روز پنج‌شنبه نیز شاهد حوادث خون‌باری بود به‌طوری که در این روز دست‌کم ۲۱ نفر در نقاط مختلف این کشور بر اثر انفجار بمب کشته شدند.

در همین حال عراق درگیر جنگ داخلی با گروه «حکومت اسلامی» نیز هست که بخشی از این کشور از جمله شهر بزرگ موصل را تصرف کرده است.

کشته شدن یکی از فرماندهان کردهای عراق

مقامات اقلیم کردستان می‌گویند که در جریان نبردهای ارتش کرد با گروه حکومت اسلامی در شمال عراق یکی از فرماندهان ارشد کرد کشته شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نام این فرمانده را ژنرال شیرکو فاتح عنوان کرده که فرماندهی نیروهای پیشمرگه کرد در نبرد با افراط‌گرایان داعش را بر عهده داشته است.

این گزارش می‌گوید که ژنرال فاتح صبح جمعه در خارج از شهر کرکوک کشته شده است. در این نبرد که به مرگ آقای فاتح انجامیده، دست‌کم هشت تن از دیگر نیروهای کرد نیز کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG