لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۱

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت جهانی را «بسیار نزدیک» دانست و تاکید کرد که طرفین مذاکرات خواهان دستیابی به چنین توافقی هستند.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه، ۱۴ تیر اظهارات فدریکا موگرینی به هنگام ورود به وین، محل مذاکرات هسته‌ای را بازتاب داده است که روند مذاکرات و فضای حاکم بر آن را مثبت ارزیابی می‌کند.

خانم موگرینی اظهار داشت: «حالا وقتش است... ما [به توافق هسته‌ای] بسیار نزدیک هستیم...فضای حاکم بر مذاکرات مثبت و سازنده است. این تمایل سیاسی [به توافق] را می‌بینم.»

به گفته وی، اکنون زمانی‌ست که باید صبر کرد و دید آیا این تمایل سیاسی منجر به اتخاذ یک تصمیم سیاسی برای توافق هسته‌ای می‌شود یا نه.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز گفته بود که طرفین مذاکرات هسته‌ای هیچ‌گاه به این اندازه به توافق هسته‌ای نزدیک نبوده‌اند، سخنی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم آن را تایید کرد.

با این حال جان کری بعدازظهر یکشنبه ضمن اشاره به حصول پیشرفت واقعی در مذاکرات هسته‌ای، سرنوشت این مذاکرات را در شرایط کنونی مبهم دانست و گفت که هنوز مسائل دشوار حل‌نشده‌ای وجود دارد.

هانا کاویانی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به محل مذاکرات نیز در گزارش خود به اظهارات لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، می‌پردازد که عنوان کرده اکنون وقت نتیجه‌گیری از مذاکرات هسته‌ای است.

آقای فابیوس عصر یکشنبه اظهار داشت: «این مذاکرات ۱۲ سال قبل شروع شد و اکنون ۷۲ ساعت با لحظه‌ای فاصله داریم که مذاکره‌کنندگان باید نتیجه بگیرند.»

وی افزود: «همه کارت‌ها روی میز است. پرسش اصلی اکنون این است که آیا ایران می‌پذیرد که تعهدات شفافی در رابطه با مسائلی بدهد که تاکنون مبهم بوده‌اند یا نه. البته امیدواریم آن را بپذیرد چرا که ما خواستار دستیابی به توافقی هستیم که به صلح و امنیت بیانجامد.»

وزیر خارجه فرانسه در نهایت گفت: «همه چیز باید روشن شود. فرانسه در این مرحله نهایی همان رویکردی را دارد که همیشه داشته است، چیزی که من موضع سازنده می‌نامم. بنابراین خود را برای دو روز مذاکرات فشرده آماده می‌کنیم.»

مهلت دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز سه‌شنبه، ۱۶ تیر به پایان می‌رسد.

در این حال وزرای خارجه بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان از عصر یکشنبه با ورود به وین به مذاکرات ملحق می‌شوند. وزیر خارجه چین هم روز دوشنبه به وین سفر می‌کند.

خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از یک منبع نزدیک به مذاکرات هسته‌ای نوشته است که وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ روز دوشنبه ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی با هم مذاکره می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG