لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۲۵

عضو پارلمان اروپا: تاثیرگذاری سفر هیات اروپایی به تهران بر مذاکرات هسته‌ای


دیدار رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا با علی لاریجانی، رئیس جمجلس ایران

یکی از اعضای پارلمان اروپا، سفر اعضای بلندپایه این پارلمان به تهران را که در آستانه مهلت تعیین شده برای توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی انجام گرفته است، سفری تاثیرگذار در مذاکرات اتمی توصیف کرد.

وبسایت خبری یورو ریپورتر روز شنبه، ۱۶ خرداد اظهارات ریچارد هوییت، عضو سوسیال دموکرات پارلمان اروپا را بازتاب داده است که تاکید می‌کند که سفر دو روزه هیات اروپایی به ایران می‌تواند به اعتمادسازی میان ایران و غرب بینجامد.

آقای هوییت اظهار داشت: «اگرچه مذاکرات در وین پیش می‌رود، اما گفت‌وگوهای این دو روز می‌تواند به اعتمادسازی بینجامد تا امتیازات خیلی دشواری که باید داده شود، تاحدی ساده‌تر شود.»

وی افزود: «دیداری که در مجلس ایران انجام می‌شود به‌ویژه این امکان را برای ما فراهم می‌آورد که با برخی از منتقدان مذاکرات دیدار کنیم و عزم راسخ خود را نشان بدهیم. در عین حال که حسن نیت خود را نیز درباره یک رابطه بالقوه جدید با ایران نشان خواهیم داد.»

هیات پارلمان اروپایی که در راس آن رئیس کمیسیون سیاست خارجی این پارلمان قرار دارد، روز شنبه برای گفت‌وگوهایی دو روزه با مقامات ایرانی وارد تهران شد و در گام نخست با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کرد. این هیات سپس دیدارهایی با معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران و مقامات مسئول کشور در زمینه حقوق بشر و مبارزه با مواد مخدر خواهد داشت.

یورو ریپورتر اما گزارش می‌دهد که هیات پارلمان اروپایی قصد دارد با برخی از نمایندگان جامعه مدنی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کند، اگرچه به نام آنها اشاره‌ای نکرده است.

پیش از این، دیدار کاترین اشتون، رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا با فعالان زن ایران از جمله نرگس محمدی و گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، با واکنش شدید اصول‌گرایان و حتی برخی مقامات نظامی ایران روبه‌رو شده بود که آن را «نقض قوانین دیپلماسی و مقدمه‌سازی برای دخالت» در امور داخلی ایران خواندند.

در این حال ریچارد هوییت تاکید کرده که هیات پارلمانی اروپا در دیدار با مقامات ایرانی خواستار گشایش دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در ایران نیز خواهد بود، امری که کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا سال گذشته خواهان آن شده بود. فرمانده بسیج ایران آن زمان با حمله به این تصمیم گفت که اتحادیه اروپا «غلط می‌کند در ایران دفتر بزند».

XS
SM
MD
LG