لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۳۵

عراقچی: هیچ یک از طرفین مذاکرات هسته‌ای به هم اعتماد ندارند


عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در گفت‌وگوهای اتمی با گروه ۱+۵ می‌گوید که هیچ یک از طرفین مذاکرات به هم اعتماد ندارند و برخورداری از امکان بازگشت به شرایط قبل از توافق احتمالی، برای هر دو طرف یک اصل است.

اظهارات این مقام ایرانی را خبرگزاری فارس روز شنبه، ۱۶ خرداد بازتاب داده است در شرایطی که ایران و قدرت‌های جهانی از روز پنج‌شنبه ششمین دور مذاکرات برای نگارش متن توافق نهایی بر سر برنامه‌ای هسته‌ای تهران را در شهر وین آغاز کرده‌اند.

آقای عراقچی که بعدازظهر شنبه عازم تهران شد تا مذاکرات در سطح کارشناسان ادامه پیدا کند، پیش از ترک وین در جمع خبرنگاران گفت: «برگشت‌پذیری یک اصل مهم است که هر دو طرف روی آن نظر دارند... همه ترتیبات در توافق به گونه‌ای خواهد بود که هر طرف اگر احساس کند که طرف مقابل دارد تعهداتش را نقض می‌کند، بتواند برگردد و آنچه را که قبل از توافق وجود داشته اجرا بکند.»

به گفته او، ایران در این مذاکرات بنا را بر «بی‌اعتمادی» گذاشته چرا که «به هیچ وجه» به طرف مقابل اعتماد ندارد و «طرف مقابل هم به ایران اعتماد ندارد».

پیش از این مقامات آمریکا از جمله باراک اوباما نیز بیان کرده‌اند که در مذاکرات اتمی با ایران بحث اعتماد مطرح نیست و هر توافق احتمالی با ایران باید به‌ گونه‌ای باشد که بتوان آن را راستی‌آزمایی کرد.

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان مهلت ۱۰ تیر را برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای تعیین کرده‌اند، اما در حالی که کمتر از یک ماه تا فرا رسیدن این مهلت باقی مانده، از سخنان طرفین چنین برمی‌آید که موارد اختلاف اندک نیست.

عباس عراقچی نیز عنوان کرده است که کار نگارش توافق نهایی «خیلی کند» انجام می‌شود، اما رو به جلو است.

به گفته او، اگر توافق نهایی حاصل بیایید، یک متن اصلی با پنج ضمیمه پیش‌بینی شده است که یکی از ضمائم مربوط به رفع تحریم‌هاست و چهارتای دیگر مربوط به مسائل فنی، همکاری‌های صلح‌آمیز دیگر کشورها با ایران، تشکیل کمیسیون مشترک میان ایران و قدرت‌های جهانی و جدول زمانی اجرای تعهدات طرفین.

XS
SM
MD
LG