لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۱۳

«احتمال» آزادی مجید توکلی به دنبال مرخصی سه روزه


صفحه فیسبوک مجید توکلی با انتشار عکسی از این فعال دانشجویی در فرودگاه مهرآباد تهران نوشت: «مجید توکلی پس از آزادی در راه خانه» (نفر دوم از سمت چپ)

مجید توکلی از چهره‌های جنبش دانشجویی ایران در حالی که تنها ۲۰ روز به پایان محکومیت او باقی مانده است برای سه روز به مرخصی آمد.

وب‌سایت خبری کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، روز دوشنبه، ۳۱ فروردین، با انتشار این خبر نوشت که احتمال می‌رود مرخصی نابهنگام مجید توکلی به آزادی او متصل شود.

صفحه فیس‌بوک مجید توکلی هم که نزدیکان او آن را اداره می‌کنند با انتشار عکسی از این فعال دانشجویی در فرودگاه مهرآباد تهران نوشت: «مجید توکلی پس از آزادی در راه خانه.»

در این صفحه نیز عنوان شده که «مجید برای سه روز از زندان رجایی‌شهر به مرخصی آمده است.»

اما کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید که این فعال دانشجویی با اجرای ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی از زندان آزاد شده است.

آقای توکلی روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ به دنبال یک سخنرانی در نقد مقامات حکومت ایران از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بازداشت شد و تا چهار سال بعد نتوانست حتی برای یک روز به مرخصی بیاید.

در این مدت شهر تروندهایم نروژ جایزه صلح دانشجویی خود را به پاس تلاش‌های مجید توکلی در راه ارتقای صلح، دموکراسی و آزادی به او اهدا کرد. همچنین از پلاکی با نام مجید توکلی نیز در یکی از خیابان‌های شهر تروندهایم رونمایی شد.

اتهامات این فعال دانشجویی «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «توهین به رئیس جمهور» وقت عنوان شده بود که قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ترتیب برای هر یک از اتهامات پنج سال حبس، یک سال، دو سال، شش ماه و در مجموع هشت سال و نیم حبس تعزیری تعیین کرد، حکمی که در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

اما با اجرای ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی زمینه آزادی آقای توکلی پس از پنج سال و نیم فراهم گشته است.

این ماده قانونی بیان می‌کند که اگر فردی متهم با چند اتهام دادگاهی شود، تنها اتهامی که حکم آن سنگین‌تر از بقیه است باید اجرا شود.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG