لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۹

مجلس ایران «طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا» را به رای می‌گذارد


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید، طرحی که این کمیسیون با عنوان «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا» نهایی کرده است، احتمالا روز یکشنبه آینده در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین نقوی حسینی روز پنج‌شنبه ۱۹ مرداد گفت که این طرح یک روز قبل در نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهایی شده و در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار گرفته و قرار است که «پیش از بررسی وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم به تصویب مجلس برسد».

فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی برای دولت دوازدهم روز سه‌شنبه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و مجلس نیز تنها یک هفته فرصت بررسی آن را دارد. اما دولت جدید حسن روحانی در حالی تشکیل می‌شود که سرنوشت مهم‌ترین دستاورد دولت پیشین او، یعنی توافق هسته‌ای، با ابهام مواجه است.

مقامات ایران تحریم‌های اخیر آمریکا علیه جمهوری اسلامی را زمینه‌ساز لغو برجام می‌دانند، اما در عین حال تاکید داشته‌اند که ایران پیشگام لغو برجام نخواهد شد. در این شرایط مجلس ایران در صدد مقابله به مثل با آمریکا در آمده و می‌گوید که می‌خواهد با تصویب طرحی آمریکا را مجازات کند.

خبرگزاری ایرنا متن کامل این طرح را منتشر کرده که در آن آمریکا به حمایت از گروه‌های تروریستی نظیر داعش و جبهه النصره و «تامین مالی و ارائه تسهیلات به رژیم‌های دیکتاتور سرکوبگر منطقه» متهم می‌شود.

در این طرح نوشته شده که سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا و فرماندهان و مقامات ارشد این کشور که در «تامین مالی و نظامی گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه» و «ارتکاب اقدامات تروریستی علیه جمهوری اسلامی نقش موثر داشته‌اند» باید هدف تحریم قرار بگیرند.

طرح یادشده همچنین حامیان سازمان مجاهدین خلق را که جمهوری اسلامی از آنها با نام «منافقین» یاد می‌کند، هدف تحریم قرار می‌دهد.

بر این اساس وزارت خارجه ایران موظف می‌شود ظرف مدت سه ماه با همکاری نیروی قدس سپاه پاسداران «نسبت به شناسایی اشخاص موضوع این ماده اقدام و با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی نام آنها را در فهرست تحریم ثبت و منتشر کند».

رییس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته با امضای طرح تشدید تحریم‌های ایران، روسیه و کره شمالی راه را برای تحریم سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده هموار کرد.

بر اساس مصوبه کنگره آمریکا، رییس‌جمهوری ۹۰ روز پس از اجرایی شدن این قانون باید تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران و اشخاص خارجی که مقام رسمی، عوامل یا وابستگان سپاه پاسداران هستند وضع کند.

دیدن نظرات (۳۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG