لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۰

نماینده مجلس: مقاومت هیات رئیسه نباشد، دولت روحانی سقوط می‌کند


عزت‌الله یوسفیان ملا، رئیس كمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده مجلس شورای اسلامی، می‌گوید که نیمی از وزرای دولت حسن روحانی در «معرض استیضاح» هستند و اگر مقاومت هیات رئیسه و نمایندگان معتدل مجلس نباشد، دولت یازدهم در عرض دو هفته سقوط می‌كند.

آقای یوسفیان ملا که ریاست كمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس را بر عهده دارد روز یکشنبه، ۸ شهریور، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، تصریح کرد: «اگر همین حالا هیات رییسه مجلس... هر استیضاحی را كه نمایندگان ارائه دهند، اعلام وصول ‌كند، دولت در عرض دو هفته سقوط خواهد کرد.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که یک روز قبل خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، به نقل از محمدحسین ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس، خبر داده بود که در حال حاضر بحثی برای استیضاح در مجلس وجود ندارد.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس، نیز روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، گزارش‌های مطرح شده درباره احتمال استیضاح پنج وزیر کابینه آقای روحانی را «گمانه‌زنی رسانه‌ای» خواند و گفت که طرح استیضاح هیچ وزیری در دستور کار مجلس نیست.

در روزهای گذشته برخی از رسانه‌های ایران از تهیه طرح استیضاح وزرای آموزش و پرورش، نیرو، کشور، ارشاد و ارتباطات خبر داده بودند.

آقای یوسفیان ملا در مورد استیضاح وزیر كشور گفت: «متن استیضاح وزیر كشور هم اكنون در اختیار من است و من برای مطرح نشدن این استیضاح وساطت كرده‌ام.»

وی همچنین با بیان اینکه متن استیضاح وزیر آموزش و پرورش را با ۵۰ امضا در اختیار دارد گفت که «نارضایتی از مدیران استانی» از جمله دلایل استیضاح وزیر آموزش و پرورش است.

به گفته او، «ضعف در مدیریت برنامه‌های آبی كشور» نیز از جمله دلایل استیضاح وزیر نیرو محسوب می‌شود که این بحث از سال گذشته مطرح است.

خبرهای استیضاح تعدادی از وزرای دولت روحانی، کمتر از ۱۰ روز پس از استیضاح و برکناری، رضا فرجی دانا، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، مطرح شده است.

پیش از این برخی از نمایندگان مجلس از حضور نیافتن حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جلسه استیضاح آقای فرجی دانا انتقاد کرده بودند.

آقای یوسفیان ملا نیز می‌گوید که اگر رئیس جمهوری به جلسه استیضاح وزیر علوم می‌آمد، آقای فرجی دانا عزل نمی‌شد.

وی اضافه کرد: « او با اختلاف ۱۱ رای افتاد، یعنی اگر رییس جمهور می‌آمد این ۱۱ رای درست نمی‌شد؟ به نظر من دولت باید جلو بیاید و مشكلات را حل كند حتی اگر صحبت‌های نمایندگان به ناحق باشد. این كه بی‌اعتنایی كنند كار را بدتر می‌كند.»

این در حالی است که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، روز دوم شهریور، گفته بود که براساس تقسیم کار بین وی و آقای روحانی بنا شده که در جلسات استیضاح وزرا، معاون اول رئیس جمهور حضور داشته باشد.

عزت الله یوسفیان ملا، استیضاح را بزرگترین ضربه به یک وزارتخانه دانست و گفت که كلمه استیضاح وزارتخانه را به خاك سیاه می‌نشاند.

حسن روحانی دیروز در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته بود: «ما از استیضاح نگرانی نداشته‌ایم ونداریم. چون استیضاح راه دولت را تغییر نخواهد داد.»

براساس آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، وصول طرح‌های استیضاح باید در جلسات علنی انجام شود. چهارشنبه، پنجم شهریور اعلام شد که مجلس به مدت سه هفته تعطیل است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG