لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۲

موحدی کرمانی: شاید رأی رئیسی به ۱۹ میلیون و رأی روحانی به ۲۱ میلیون برسد


محمدعلی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و اماام جمعه تهران

محمدعلی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، مجریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران را به ارتکاب «تخلف» متهم کرد و گفت که امکان دارد سه میلیون رای به آرای ابراهیم رئیسی اضافه شود و آرای حسن روحانی نیز دو میلیون کاهش یابد.

جامعه روحانیت مبارز ایران از گروه‌های اصلی حامی ابراهیم رئیسی در انتخابات روز ۲۹ اردیبهشت بود که به پیروزی حسن روحانی انجامید اما دبیرکل این گروه می‌گوید که آنها «احساس شکست نمی‌کنند» و نامزد مورد حمایتشان در این انتخابات «۱۶ میلیون رای حلال به دست آورد».

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله موحدی کرمانی روز پنج‌شنبه ۴ خرداد با اشاره به دیدار خود با احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، عنوان کرد که به او گفته «مردم انتظار دارند» شورای نگهبان به آنچه در جریان انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاده است رسیدگی کند از جمله «آرایی که باطل شد و مناطقی که صندوق [رای] به آنجا نرفت».

مجموع آرای باطله در این دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای بود، اما تاکنون گزارشی منتشر نشده که به‌طور مشخص بخشی از آرای یکی از نامزدها باطل شده باشد.

در عین حال این موضوع که بخشی از مردم به خاطر طولانی شدن صف‌های انتخابات امکان انداختن رای خود به صندوق را پیدا نکرده‌اند به محل اختلاف میان دولت و شورای نگهبان تبدیل شده و هر کدام دیگری را مقصر اعلام کرده‌اند.

این میان ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی می‌گوید که مستندات بسیاری از تخلفات انتخاباتی ستاد حسن روحانی و دولت را به شورای نگهبان ارائه کرده.

آیت‌الله موحدی کرمانی نیز در همین راستا اظهار داشت: «این تخلفات در نتیجه انتخابات مؤثر نیست اما این اثر را دارد و شاید رأی آقای رئیسی را از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون و رأی آقای روحانی را از ۲۳ به ۲۱ میلیون برساند.»

پیش از این آیت‌الله جنتی نیز به دولت حسن روحانی اتهام «تخلف» در انتخابات اخیر را نسبت داده و گفته بود که «تخلفات انتخاباتی از نظر مالی و سیاسی چشمگیر بود و انتظار نداشتیم دستگاه‌های مجری انتخابات که باید مجری قانون باشند، خودشان قانون شکنی کنند».

آقای جنتی اما با این حال عنوان کرده که سلامت انتخابات اخیر ریاست جمهوری را تأیید می‌کند.

در این دوره انتخابات حسن روحانی بیش از ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رای و ابراهیم رئیسی حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار رای کسب کردند. آرای مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی‌طبا، دو نامزد دیگر انتخابات نیز به ترتیب حدود ۴۸۰ هزار و ۲۱۵ هزار رای بود.

XS
SM
MD
LG