لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۱۴

مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ هفته آینده در وین از سرگرفته می‌شود


در این دور از مذاکرات هلگا اشمیت، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۷ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت‌ جهانی هفته آینده در شهر وین از سر گرفته می‌شود. ایران و گروه پنج به علاوه یک باید تا پایان ماه ژوئن به توافق جامع و نهایی دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بیانیه عنوان می‌کند که هلگا اشمیت، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آوریل با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در پایتخت اتریش دیدار خواهد کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، هم از قول یک دیپلمات ایرانی نوشت که این دور از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در سطح معاونان و کارشناسان هیات‌های دو طرف برای شروع نگارش متن توافق جامع انجام خواهد شد.

این دیپلمات اما زمان شروع این دور از مذاکرات هسته‌ای را سه‌شنبه آینده، اول اردیبهشت عنوان کرده است.

وی همچنین گزارش‌ها درباره برگزاری دور دیگری از مذاکرات در نیویورک و در حاشیه برگزاری کنفرانس بازنگری در ان‌پی‌تی را تایید کرد و گفت که این مذاکرات «به احتمال قوی دو هفته دیگر» خواهد بود و «در سطح معاونان و کار‌شناسان» نیز برگزار می‌شود.

پیش از این عباس عراقچی خبر از برگزاری دور بعدی مذاکرات هسته‌ای در نیویورک داده بود.

آقای عراقچی گفته بود که این مذاکرات در سطح معاونان وزرا خواهد بود اما در صورت لزوم وزرا هم حضور خواهند یافت.

در همین حال مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، حضور محمدجواد ظریف در کنفرانس بازنگری ان‌پی‌تی که همزمان با مذاکرات هسته‌ای در نیویورک برگزار می‌شود را تایید کرده است.

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تا روز ۹ تیر مهلت دارند به توافق جامع اتمی دست یابند. طرفین مذاکره اوایل فروردین ماه درباره چارچوب کلی توافق جامع و نهایی میان طرفین به تفاهم رسیدند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG