لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۳۹

نمایندگان کنگره: تایید غنی‌سازی اورانیوم در ایران انحراف از سیاست‌ آمریکا است


اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همراه با الیوت انگل، دیگر نماینده کنگره با اشاره به آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تاکید کردند که هر گونه توافق احتمالی با ایران باید همه راه‌ها برای دستیابی تهران به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را مسدود کند.

در بیانیه‌ای که آقای رویس و آقای انگل روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان منتشر کردند به برخی از «چالش‌ها» و موارد اختلاف در مذاکرات هسته‌ای اشاره شده است، از جمله «تلاش ایران برای حفظ هزاران سانتریفوژی» که در اختیار دارد.

این بیانیه می‌گوید: «ما عمیقا درباره گزارش‌هایی که بیان می‌کند ایران در صدد حفظ بخش اعظم زیرساخت‌ هسته‌ای خود و نه تعطیلی آنهاست، احساس نگرانی می‌کنیم».

این نمایندگان کنگره خاطرنشان کرده‌اند که تایید غنی‌سازی اورانیوم در ایران انحرافی بنیادی و پرمخاطره‌ از سیاست‌ چند دهه‌ای آمریکا در رابطه با عدم تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی است.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ از روز سه‌شنبه در وین در حالی آغاز شد که مقامات ایران تاکید داشته‌اند اگر غرب خواستار دستیابی به توافق است، باید «زیاده‌خواهی را کنار بگذارد».

از سوی دیگر، آمریکا و اتحادیه اروپا می‌گویند که این ایران است باید تصمیم بگیرد و مسئولیت توافق احتمالی بر عهده تهران خواهد بود.

در همین حال، کنگره آمریکا شاهد موضع‌گیری‌های نمایندگان آن در رابطه با مذاکرات هسته‌ای است و از جمله تد داچ، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، گفته که «۱+۵ یا اطمینان دهد که هر توافقی مستلزم توقف کامل غنی‌سازی در ایران و تعطیلی کامل تاسیسات هسته‌ای ایران خواهد بود و یا این که از ادامه این گفت‌وگوهای محکوم به شکست دست بردارد».

ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تا روز سوم آذر فرصت دارند که به توافق جامع هسته‌ای دست یابند. در این شرایط که مقامات غرب تاکید دارند «اختلافات مهم» هنوز حل نشده، گمانه‌زنی‌ها درباره تمدید مذاکرات بالا گرفته است.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG