لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۳۹

صالحی: مذاکرات هسته‌ای به‌خاطر مسائل فنی پیچیده شده است


علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید که مذاکرات اتمی با کشورهای گروه ۱+۵ در مرحله «حساسی» است و پیچیدگی این مذاکرات به دلیل «مسائل فنی و حقوقی» است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر صالحی روز چهارشنبه،۲۲ بهمن، گفت: «مذاکرات هسته‌ای در مراحل حساسی است و کسانی که در سازمان انرژی اتمی به عنوان مذاکره‌کنندگان فنی و حقوقی در این تیم حضور دارند، مذاکرات را به صورت فنی و حقوقی بررسی می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «اگر می‌بینیم که مذاکرات پیچیده است به خاطر مسائل فنی و حقوقی است.»

گفته‌های آقای صالحی در حالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۰ بهمن گفته بود که در این مرحله، مسائل موجود با ایران دیگر «فنی» نیست، بلکه اکنون به «اراده و خواست سیاسی» مربوط می‌شود.

از سویی محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، نیز روز چهارشنبه، رسيدن به توافق «جامع» هسته‌ای در مذاکرات با کشورهای گروه ۱+۵ را مستلزم «اراده طرف مقابل» دانسته و گفته بود که «اگرطرف مقابل اراده نداشته باشد ۱۰ سال هم مذاکره کنيم به نتيجه نمی‌رسيم.»

با این حال علی اکبر صالحی ابراز امیدواری کرده که توافق مورد نظر دولت ایران در مذاکرات اتمی،در مهلت تعیین شده انجام شود، اگرچه او تاکید داشته که پیش‌بینی در این باره «بسیار سخت» است.

وی اضافه کرد: «با توجه به جمع‌بندی‌ اطلاعات و تحلیل‌هایی که به ما می‌رسد، فکر می‌کنم راهی جز تعامل وجود ندارد و راه دیگری هم متصور نیست و برای آنها هیچ راه دیگری مناسب نخواهد بود.»

ايران و گروه ۱+۵ شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، چين و روسيه، از زمان توافق موقت ژنو در نوامبر ۲۰۱۳ تاکنون دو بار مهلت دستيابی به توافقی جامع و نهايی را تمديد کرده‌اند.

آنها دهم تير سال ۱۳۹۴ را به عنوان ضرب‌الاجل برای دست‌يابی به اين توافق تعيين کرده‌اند اما ابتدا بايد تا چهارم فروردين آينده، به توافقی سياسی بر سر کليات برای ادامه مذاکرات دست يابند.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، يکشنبه ۱۹ بهمن خواستار آن شده بود تا «توافق بر کليات و جزئيات در يک مرحله و با مفاد واضح و غيرقابل تأويل باشد» اما ساعاتی پس از اين سخنان، جان کری، وزير امور خارجه آمريکا، گفت که هرگونه تمديد مذاکرات هسته‌ای با ايران بعد از چهار فروردين منتفی است، مگر اين که چارچوب و طرح کلی يک موافقتنامه تا آن هنگام مشخص شده باشد.

روز چهارشنبه و درحاشيه برگزاری راهپيمايی رسمی سالگرد انقلاب سال ۵۷، تعدادی از مسئولين جمهوری اسلامی از جمله محسن رضايی، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، احمد جنتی، دبير شورای نگهبان و محمود هاشمی شاهرودی نايب رئيس مجلس خبرگان رهبری خواستار اجرای نظرات آيت‌الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره يک مرحله‌ای شدن توافق ايران با گروه ۱+۵ شدند.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی درروزنامه کیهان نیز در سرمقاله روز پنج‌شنبه این روزنامه با اشاره به برگزاری راهپيمايی رسمی سالگرد انقلاب سال ۵۷، نوشت: «توده‌های چند ده میلیونی مردم ...معتقدند در فرمول حکیمانه نرمش قهرمانانه، سهم نرمش به اندازه کافی- و شاید هم بیشتر - ادا شده است و اکنون نوبت به قهرمانی رسیده است. »

«نرمش قهرمانانه» واژگانی‌ست که پیشتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مورد مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی در دولت حسن روحانی از آن استفاده کرده بود. او در مورد رفتار امام دوم شیعیان نیز کتابی با همین عنوان نوشته است.

XS
SM
MD
LG