لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۵

حکم زندان سه هنرمند ایرانی تایید شد


حسین رجبیان (تصویر سمت راست)، مهدی رجبیان (وسط) و یوسف عمادی

شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران احکام زندان علیه مهدی رجبیان و یوسف عمادی؛ آهنگساز و حسین رجبیان؛ فیلم‌ساز را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های فعال در حوزه حقوق بشر از جمله هرانا و وبسایت «حقوق بشر در ایران»، هر کدام از این سه هنرمند در دادگاه تجدیدنظر به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه محکوم شده‌اند.

این گزارش‌ها همچنین عنوان می‌کند که احکام زندان مهدی و حسین رجبیان و یوسف عمادی به واحد اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال شده است.

سه هنرمند یادشده پیش از این در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» محاکمه و هر کدام به شش سال حبس تعزیری و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بودند.

این حکم معطوف به فعالیت آنها در وبسایت برگ‌موزیک است، وبسایتی که مهدی رجبیان، نوازنده سه‌تار، آن را بنیان ‌گذاشته و به انتشار موسیقی آلترناتیو اهتمام داشته است.

به گفته منابع مطلع از این پرونده، در دادگاه ادعا شده که این سه «با انتشار موسیقی‌های زیرزمینی قصد ترویج بی‌اعتنایی به مقدسات» را داشته‌اند. اما نهادهای حقوق بشری همچون سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌های خود ضمن اعتراض به نحوه محاکمه این سه هنرمند تاکید داشته‌اند که آنها به خاطر فعالیت هنری خود به حبس محکوم شده‌اند و اگر زندانی شوند، زندانی عقیدتی به حساب خواهند آمد.

مهدی و حسین رجبیان و یوسف عمادی مهر ماه ۱۳۹۲ بازداشت شدند و اکنون هر کدام آنها با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد هستند.

صدور حکم زندان علیه آنها واکنش نهادهای بین‌المللی متعددی را به دنبال داشته، از جمله انجمن دفاع از آزادی بیان در موسیقی (فری میوز)، انجمن جهانی قلم، انجمن آهنگسازان و ترانه‌سرایان اروپا و شورای هنرمندان اروپا.

۱۶۵ هنرمند، نویسنده و فعال مدنی ایرانی نیز در ماه گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواستار صدور حکم تبرئه آنها شدند.

XS
SM
MD
LG