لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۷

عراق: سه شهروند آمریکایی با هدف باج‌گیری ربوده شده‌اند


خالد عبیدی، وزیر دفاع عراق

وزیر دفاع عراق می‌گوید، یک گروه سازمان‌یافته پشت ماجرای مفقود شدن سه شهروند آمریکایی قرار دارد که با هدف باج‌گیری به ربودن افراد اقدام می‌کند.

خالد عبیدی، وزیر عراقی، که روز پنج‌شنبه، اول بهمن، با خبرنگار رویترز در قاهره مصاحبه می‌کرد، اظهار داشت که آدم‌ربایان این سه شهروند آمریکایی را از آنجا که همواره به مکان‌ مشخصی می‌رفتند، شناسایی و هدف‌گیری کرده بودند.

سه شهروند آمریکایی مورد اشاره کارکنان فنی یک شرکت کوچک هستند که با شرکت جنرال داینامیکز در ارتباط است و به واسطه قرارداد جنرال داینامیکز با ارتش ایالات متحده، راهی عراق شده بودند.

این سه نفر هفته گذشته به همراه مترجم خود در محله «دوره» بغداد ربوده شدند. اما درباره هویت عاملان این آدم‌ربایی هنوز اطلاعات موثقی منتشر نشده است.

در همین حال برخی گزارش‌ها از نقش احتمالی گروهی از شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در ربودن سه شهروندآمریکایی حکایت دارد، اما مقامات عراقی و آمریکایی گفته‌اند که در این باره تردید دارند.

وزیر دفاع عراق نیز تاکید می‌کند که دولت این کشور هنوز نمی‌داند ربایندگان سنی‌مذهب یا شیعه هستند، اما برای آنها روشن شده که آدم‌ربایان با هدف باج‌گیری دست به این اقدام زده‌اند.

آقای عبیدی همچنین عنوان کرده، مکانی که سه شهروند آمریکایی به طور مرتب به آنجا رفت و آمد داشتند، «مشکوک» بوده، اما توضیحی درباره دلیل مشکوک بودن آن محل نداده است.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آمریکایی‌های ربوده شده کارکنان فنی یک شرکت خدمات فناوری ارتباطات هستند.

این نخستین مورد از ربوده شدن شهروندان آمریکایی در عراق پس از سال ۲۰۱۱ است، زمانی که ارتش ایالات متحده از خاک عراق خارج شد.

نخست وزیر عراق پیش از این گفته بود که حتی اطمینان ندارد این سه ربوده شده باشند، بلکه به گفته او «آنها یک‌باره مفقود شدند».

در این حال جان کری، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده که درباره سرنوشت این سه شهروند آمریکایی با همتای ایرانی خود گفت‌وگو کرده و از او پرسیده که آیا ایران می‌تواند کمکی برای پیدا کردن آنها بکند و وزیر خارجه ایران نیز وعده داده که هر چه از دستش بربیاید انجام بدهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG