لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۰۴

درخواست کری از ایران و روسیه برای آغاز مذاکره با اسد


وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه، ۲۸ شهریورماه، از ایران و روسیه خواست تا از نفوذ خود بر بشار اسد استفاده کرده و او را به پای میز مذاکره بیاورند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفت که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، باید از قدرت کناره‌گیری کند، اما نه لزوما تا زمانی که جنگ داخلی سوریه پایان نیافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کری که به لندن سفر کرده است روز شنبه پس از دیدار با همتای بریتانیایی خود در جمع خبرنگاران حاضر شد و عنوان کرد که او آماده مذاکره برای دستیابی به راه‌حلی برای سوریه و چگونگی کناره‌گیری اسد است.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «ما در یک سال و نیم اخیر گفته‌ایم که اسد باید برود، اما مسئله این است که چه زمانی و چگونه... لزومی ندارد که حتما همان روز اول یا ماه اول باشد.»

وی افزود: «روند کار ایجاب می‌کند که همه طرف‌های درگیر جمع بشوند و به درک درستی از این مسئله برسند که چگونه می‌توان به راه‌ حل دست یافت.»

در روزهای اخیر روسیه بر لزوم تشکیل یک ائتلاف گسترده برای جنگ با گروه «حکومت اسلامی» تاکید کرده است که در آن حکومت بشار اسد نیز حضور دارد.

آمریکا گرچه بحث حضور بشار اسد در ائتلاف علیه گروه «حکومت اسلامی» را رد کرده، اما جان کری در سخنان روز شنبه خود از تلاش‌های روسیه برای نابودی گروه «حکومت اسلامی»‌ استقبال کرد.

آقای کری گفت: «ما استقبال می‌کنیم و آماده تلاش به منظور یافتن راه‌های سریع و موثر برای نابودی داعش هستیم.»

وی خاطرنشان ساخت: «ما آماده مذاکره هستیم. آیا اسد آماده است که مذاکره کند، مذاکره واقعی؟ آیا روسیه آمادگی آن را دارد که او را پای میز مذاکره بیاورد و راه‌ حلی برای این خشونت بیابد؟»

به گفته وزیر خارجه آمریکا، «اسد در حال حاضر مذاکره جدی را رد کرده است و روسیه هم نپذیرفته که او را به این منظور پای میز مذاکره بیاورد».

گزارش‌هایی که در روزهای اخیر منتشر شده حکایت از آن دارد که روسیه تسلیحات زمینی و هوایی جدیدی را در اختیار دمشق گذاشته است که در جنگ داخلی از آن بهره می‌برد، امری که دمشق و مسکو نیز بر آن صحه گذاشته‌اند.

این در حالی است که ایالات متحده نسبت به افزایش تجهیزات نظامی روسی در سوریه ابراز نگرانی کرده و آن را اقدامی برای بقای بشار اسد در قدرت می‌داند.

XS
SM
MD
LG