لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۱

رییس سازمان حج و زیارت ایران: پرونده مفقودان حادثه منا بسته شد


سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران، از شناسایی تمام مفقودان ایرانی حادثه منا خبر داد و اعلام کرد که پرونده مفقودان این رخداد خونین بسته شده است.

اظهارات آقای اوحدی روز چهارشنبه، ۱۶ دی، در خبرگزاری فارس منتشر شده که شامل اطلاعاتی درباره بازگرداندن پیکر شماری از قربانیان حادثه منا در مکه است.

به گفته وی، از میان قربانیان ایرانی حادثه منا ۷۹ نفر در مقبره الشهدا شهر مکه دفن شده بودند که خانواده ۳۷ نفر از آنها خواستار بازگشت پیکرها به کشور هستند و تاکنون نیز پیکر ۲۱ نفر از آنها به ایران منتقل شده است.

آقای اوحدی همچنین خبر داد که ۱۶ پیکر باقی‌مانده هم ظرف دو یا سه روز آینده وارد ایران خواهند شد.

ایران شمار زائران ایرانی را که در جریان مناسک حج امسال در مکه جان باختند، ۴۶۵ نفر اعلام کرده که سرنوشت شماری از آنها تا همین اواخر در هاله‌ای از ابهام قرار داشت از جمله غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، که مقامات جمهوری اسلامی حتی فرضیه‌هایی درباره ربایش احتمالی وی را مطرح کردند. اگرچه در نهایت جسد آقای رکن‌آبادی اوایل ماه آذر به ایران بازگردانده شد.

با این حال حادثه منا یکی از عوامل شدت یافتن تنش‌ها میان تهران و ریاض در ماه‌های اخیر بوده است تا جایی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ریاض را به قصور در انجام مسئولیت‌های خود در قبال قربانیان حادثه منا و انتقال اجساد آنان به ایران متهم کرد و هشدار داد که اگر قرار باشد ایران عکس‌العملی نشان دهد، این عکس‌العمل خشن و سخت خواهد بود.

این رخداد و نیز قطع ارتباط دیپلماتیک ریاض با تهران به دنبال حمله به سفارت عربستان سعودی در ایران، ابهاماتی را درباره حضور زائران ایرانی در مراسم حج سال آینده به وجود آورده است.

اگرچه مقامات سعودی اعلام کرده‌اند که قطع روابط دیپلماتیک با ایران، شامل مراسم حج نمی‌شود، اما رییس سازمان حج و زیارت ایران درباره امکان اعزام زائران ایرانی به این مراسم می‌گوید که همه چیز منوط به تصمیم آیت‌الله خامنه‌ای است.

سعید اوحدی اما در عین حال عنوان کرده که فعلا برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت برای برگزاری حج تمتع بدون هرگونه تغییری در حال انجام است.

مقامات وزارت خارجه ایران خبر داده‌اند که امروز، چهارشنبه، پیکر ۱۱ زائر ایرانی جان‌باخته در حادثه منا به کشور بازگردانده شده‌اند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG