لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۳۷

رویترز: بسیاری از ایالت‌های آمریکا قصد دارند تحریم‌‌های خود علیه ایران را ادامه دهند


خبرگزاری رویترز با اشاره به نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای در گزارشی به تحریم‌های ایالتی آمریکا علیه تهران پرداخته و نوشته است که بسیاری از این ایالت‌ها احتمالاً همچنان بر تحریم‌های جداگانه خود علیه ایران پافشاری کنند، امری که روابط میان دو کشور را پیچیده‌تر خواهد کرد.

این گزارش روز دوشنبه ۲۴ فروردین منتشر شده و عنوان می‌کند که هم‌اینک بیش از ۲۰ ایالت آمریکا علیه شرکت‌هایی که تحریم‌ها علیه ایران را نادیده بگیرند قوانین تنبیهی دارند.

این قوانین تنبیهی از جمله باعث می‌شوند که چنین شرکت‌هایی از انجام معامله با صندوق‌های بازنشستگی که اعتبار آنها میلیاردها دلار است، محروم شوند.

بیش از نیمی از این ایالت‌ها تنها در صورتی به تحریم‌های خود علیه ایران خاتمه می‌دهند که به گفته آنها ایران از حمایت تروریسم دست بردارد یا این که تمام تحریم‌های فدرال ایالات متحده علیه ایران لغو شود. حتی دو ایالت کانزاس و میسیسیپی تحریم‌های جدیدی را هم علیه ایران در نظر گرفته‌اند.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا پیش از این بارها به کنگره ایالات متحده درباره وضع تحریم‌های جدید علیه ایران در میانه مذاکرات هسته‌ای هشدار داده بود، اما برای مثال سناتور ایالت فلوریدا، سناتور ایالتی، دان گتز، تاکید می‌کند که تحریم‌های سرمایه‌گذاری این ایالت هیچ ربطی به مذاکرات دولت اوباما با ایران ندارد.

سناتور گَتز به رویترز می‌گوید: «آنها [حکومت ایران] باید تغییر چشمگیر در رفتار خود بدهند. ما هم لزوماً از دیدگاه‌های رئیس جمهور اوباما درباره ایران یا هر رئیس جمهور دیگری تبعیت نمی‌کنیم.»

کالیفرنیا، تگزاس، ایلینوی، اوهایو، ایندیانا، جورجیا، آریزونا، آلاسکا، نیویورک، میشیگان و فلوریدا از جمله ایالاتی هستند که با وضع قوانینی تنبیهی، شرکت‌هایی را که با تجارت با ایران مشغولند از معامله با بخش‌های عمومی خود محروم می‌کنند.

رویترز می‌نویسد سناتورهای بیش از ۱۰ ایالت که این خبرگزاری با آنها تماس گرفته، تاکید کرده‌اند که حتی اگر دولت آمریکا به توافق با ایران دست یابد، این ایالات قصد ندارند سیاست‌های خود را در رابطه با ایران تغییر دهند از جمله ایالات فلوریدا، میشیگان و جورجیا.

اما مقامات برخی از این ایالات مانند نیویورک و اورگن گفته‌اند که در صورت توافق هسته‌ای و تغییر قوانین فدرال، آنها نیز سیاست‌های خود را بازبینی می‌کنند.

ایران و گروه ۱+۵ تعیین کرده‌اند که تا روز ۹ تیر به توافق جامع هسته‌ای دست یابند.

در این میان مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که دستیابی به توافق منوط به لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران از همان روز اجرای توافق است.

XS
SM
MD
LG