لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۶

سنای آمریکا لایحه بهداشت عمومی را رونمایی کرد


میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا

لایحه جدید بهداشت عمومی مجلس سنا که بطور کامل پشت درهای بسته نوشته شده بود سرانجام روز پنجشنبه منتشر شد. این لحظه‌ای سرنوشت ساز برای حزب جمهوری‌خواه به شمار می‌رود که در پی لغو قانون بهداشت عمومی باراک اوباما است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، این اولین باری است که تمامی فراکسیون جمهوری‌خواه مجلس سنا می‌تواند این لایحه را ببیند. با توجه به اینکه میچ مک کانل رییس فراکسیون جمهوری‌خواهان مجلس سنا تلاش می‌کند رای گیری در مورد این لایحه را هفته آینده برگزار کند، سناتورها برای دادن رای موافق و یا مخالف فقط چند روز فرصت بررسی دارند.

این لایحه با لایحه بهداشت عمومی که ماه گذشته مجلس نمایندگان تصویب کرد شباهت‌های فراوانی دارد ولی در چند نکته مهم متفاوت است و نشان می‌دهد که مجلس سنا در نظام بهداشت عمومی کشور تغییرات مهمی ایجاد خواهد کرد. از جمله بودجه فدرال در زمینه کمک هزینه پزشکی را به شکل چشمگیری کاهش خواهد داد، مالیات بر اقشار ثروتمند و شرکت‌های بیمه را که در قانون بهداشت باراک اوباما منظور شده بود حذف خواهد کرد. اما یارانه‌های قانون کنونی را برای کمک به مردم در خرید بیمه‌های شخصی حفظ خواهد کرد.

دونالد ترامپ چهارشنبه شب در یک اجتماع انتخاباتی در آیووا گفت: «امیدوارم بتوانیم با یک طرح خوب همه را متعجب کنیم. می‌دانید که من همیشه در مورد این طرح صحبت کرده‌ام. گفتم به آن پول اضافه کنید. ولی اوباما کِر (طرح بهداشت عمومی اوباما) مرده است.»

ماه گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرح خود در زمینه بهداشت عمومی را تصویب کرد. اما با وجودی که جمهوری‌خواهان از آن طرح بسیار خوشنود بودند دونالد ترامپ آن را «بیرحمانه» خواند.

یک مقام ارشد دولت گفت چهارشنبه شب که رهبران مجلس سنا این طرح را برای مقامات کاخ سفید تشریح کردند نسبت به تصویب آن خوشبین بودند.

تنظیم این لایحه توسط سناتورهای ارشد حزب جمهوری‌خواه تا غروب چهارشنبه ادامه داشت و احتمالا در روزهای آینده پس از بررسی آن توسط همه سناتورهای این حزب ممکن است بازهم تغییر کند.

همچون مجلس نمایندگان که محافظه کاران و میانه‌روهای حزب جمهوری‌خواه دچار اختلاف شدند ممکن است در میان سناتورهای جمهوری‌خواه نیز همین اختلاف نظر بروز کند.

یکی از مسائلی که روی رای سناتورهای جمهوری‌خواه تاثیر خواهد گذاشت نظر دفتر بودجه کنگره در مورد جنبه‌های مالی این لایحه خواهد بود که قرار است در روزهای آینده منتشر شود. این دفتر مشخص خواهد کرد که هزینه اجرای طرح چقدر خواهد بود و جمعیتی که تحت پوشش قرار خواهند گرفت چه تعدادی هستند.

رهبران جمهوری‌خواه مجلس سنا امیدوارند نظر دفتر بودجه کنگره در مورد این لایحه به نسبت لایحه مصوب مجلس نمایندگان مثبت‌تر باشد.

دفتر بودجه کنگره اعلام کرده است که بر اساس لایحه مصوب مجلس نمایندگان تعداد افرادی که تحت پوشش خدمات درمانی قرار خواهند گرفت در مقایسه با طرح باراک اوباما ۲۳ میلیون کمتر خواهد بود.

از تفاوت‌های لایحه سنابا طرح تصویب شده در مجلس نمایندگان می‌توان به مسئله کمک هزینه بهداشتی اشاره کرد. طبق لایحه مجلس سنا اختصاص بودجه برای توسعه این کمک هزینه به همان شکلی که در طرح باراک اوباما منظور شده بود تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد یافت و طی سه سال بعد آن کاملا حذف خواهد شد.

در عین حال این طرح یارانه‌های بهداشت عمومی در طرح باراک اوباما را حفظ خواهد کرد ولی از سال ۲۰۲۰ به بعد برای تحت پوشش قراردادن متقاضیان سختگیری و محدودیت بیشتری اعمال خواهد شد. اینها را می‌توان امتیازاتی به میانه‌روها تلقی کرد.

در طرح مجلس سنا درعین حال به محافظه کاران حزب جمهوری‌خواه نیز امتیازاتی داده شد که مورد برجسته آن محدود کردن کل برنامه کمک‌های درمانی است. در طرح مجلس سنا مثل مصوبه مجلس نمایندگان هر سال مبلغ مشخصی برای این برنامه به ایالت‌ها پرداخت خواهد شد ولی از سال ۲۰۲۵ این مبالغ هر سال فقط بر اساس نرخ متوسط تورم در کشور افزایش خواهد یافت و نه بر اساس افزایش بهای خدمات درمانی که بسیار بیشتر از نرخ تورم است. در نتیجه ایالت‌ها بودجه کمتری دریافت کرده و مجبور می‌شوند تا تعداد افراد مشمول طرح را کاهش دهند و یا میزان کمک هزینه‌ها به مشمولین این طرح را کمتر کنند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG