لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۵

ارتش دولتی سوریه شهرک خناصر در استان حلب را بازپس گرفت


عکس آرشیوی است

ارتش دولتی سوریه روز پنجشنبه ششم اسفند توانست که با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه شهرک خناصر در استان حلب را از شبه‌نظامیان گروه موسوم به «حکومت اسلامی» (داعش) بازپس گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گروه «حکومت اسلامی» اوایل این هفته با تصرف شهرک خناصر راه دسترسی ارتش سوریه به مرکز استان، یعنی شهر حلب را بسته بودند، اما در نهایت نیروهای حکومتی پس از سه روز نبرد سنگین موفق به بازپس‌گیری این شهرک شدند.

شهرک خناصر در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب حلب قرار دارد و مسیر اصلی برای دستیابی به مرکز استان نیز از کنار این شهرک می‌گذرد.

آسوشیتدپرس می‌افزاید که علی‌رغم بازپس‌گیری شهرک خناصر جنگ میان ارتش سوریه با شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» برای باز کردن مسیر منتهی به حلب همچنان ادامه دارد.

این گزارش همچنین از گروه ناظر حقوق بشر در سوریه نقل می‌کند که بازپس‌گیری شهرک خناصر با پشتیبانی هوایی روسیه و حضور شبه‌نظامیان شیعی طرفدار حکومت سوریه در کنار ارتش این کشور ممکن شده است.

ارتش سوریه در مناطق اطراف این شهرک در حالی به پیشروی خود ادامه می‌دهد که تنها دو روز تا برقراری آتش‌بس میان نیروهای حکومت بشار اسد و مخالفان مسلح آن باقی مانده است. این آتش‌بس اما شامل گروه «حکومت اسلامی» و جبهه النصره که شاخه‌ای از القاعده است، نمی‌شود.

اپوزیسیون سوریه که موافقت خود را با آتش‌بس اعلام کرده است، تاکید داشته که نگرانی‌های آن درباره اجرای چنین طرحی همچنان باقی است چرا که به گفته آنها این طرح هیچ ساز و کار شفافی برای اجرا به دست نمی‌دهد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز اعلام کرده که انتظارات از این توافق باید بسیار محتاطانه باشد، اما اگر آتش‌بس از شدت خشونت‌ها بکاهد، آن‌وقت می‌تواند پایه و اساسی برای ایجاد یک آتش‌بس طولانی‌مدت باشد.

XS
SM
MD
LG