لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۱۴

یک گروه چپ‌گرا مسئولیت حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول را پذیرفت


حضور پلیس ترکیه مقابل کنسولگری ایالات متحده در استانبول

یک گروه غیرقانونی چپ‌گرای ترکیه‌ای مسئولیت حمله به کنسولگری ایالات متحده در استانبول را بر عهده گرفت، رخدادی که روز دوشنبه، ۱۹ مرداد به وقوع پیوست و به دستگیری یکی از مهاجمان منجر شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» که از گروه‌های افراطی چپ‌گرا در ترکیه محسوب می‌شود با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود اعلام کرد حمله به کنسولگری آمریکا در استانبول را یکی از زنان این سازمان انجام داده است.

این بیانیه از فرد مهاجم با نام «خدیجه عاشیک» یاد می‌برد و می‌گوید که وی پس از دستگیری از آنجا که مورد اصابت گلوله پلیس قرار گرفته بود به بیمارستان منتقل شد.

پیش از این رسانه‌های ترکیه‌ای تعداد مهاجمان به کنسولگری آمریکا در استانبول را دو نفر عنوان کرده بودند که یک نفر از آنها پس از درگیری با پلیس دستگیر شد. در عین حال مقامات ترکیه گفته‌اند که دومین عامل این حمله نیز یک زن است که تلاش‌های گسترده‌ای برای دستگیری او آغاز شده است.

این حادثه تلفاتی به دنبال نداشت و از گزارش‌ها برمی‌آید که تنها فرد مهاجم زخمی شده است. به نوشته رسانه‌های ترکیه‌ای، «خدیجه عاشیک» ۵۱ ساله که نام سازمانی او «هولیا» است، ماه گذشته از زندان استانبول آزاد شده بود.

اتهام او فراهم آوردن اقامتگاهی برای دو شبه‌نظامی عضو «جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» عنوان شده بود که سه سال به یک مقر پلیس در شهر استانبول حمله کرده بودند.

«جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» خود را گروهی ضدآمریکایی معرفی کرده و در بیانیه خود نیز از ایالات متحده به عنوان «دشمن اصلی مردم خاورمیانه و جهان» نام برده است.

بیانیه این گروه می‌افزاید: «مبارزه ما ادامه دارد تا زمانی که امپریالیسم و همدستان آو کشور ما را ترک کنند و تمام کشورمان پاک از وجود پایگاه‌های آمریکایی بشود.»

«جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق» در فهرست سازمان‌هایی قرار دارد که ایالات متحده و اتحادیه اروپا از آن به عنوان فهرست سازمان‌های تروریستی نام می‌برد.

این گروه مسئولیت حمله انتحاری سال ۲۰۱۳ به سفارت آمریکا در آنکارا را پذیرفته است که به کشته شدن یک مامور امنیتی انجامید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG