لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۲

ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه مسیر تدارکات داعش از ترکیه را قطع کرد


پیشروی نیروهای دمکراتیک سوریه به سمت منبج

ائتلاف نیروهای کرد و عرب با پشتیبانی ایالات متحده روز جمعه ۲۰ خرداد موفق شدند با تصرف جاده‌ای در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه، مسیر اصلی تدارکات گروه «حکومت اسلامی» یا داعش را قطع کنند.

از سوی دیگر، نیروهای حکومت سوریه نیز در همین روز گذرگاهی استراتژیک را که به شهر رقه منتهی می‌شود از داعش باز پس گرفتند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از تازه‌ترین تحولات سوریه عنوان می‌کند که داعش در جبهه‌های مختلف تحت فشار شدید قرار گرفته است. این گزارش به نقل از گروه سوری ناظر حقوق بشر در سوریه می‌گوید که ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه آخرین مسیر از شهر منبج به مرز ترکیه را نیز قطع کرده‌اند.

شهر منبج که همچنان در تصرف نیروهای داعش است از نظر تدارکات برای داعش منطقه‌ای کلیدی محسوب می‌شود و آنها را به ترکیه وصل می‌کند.

خبر تصرف مسیر منبج به ترکیه را برت مک‌گورک، نماینده ویژه رییس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد گروه حکومت اسلامی نیز تایید کرده است. آقای مک‌گورک در توئیتی نوشت: «تروریست‌های داعش در محاصره کامل هستند و هیچ راهی برای فرار ندارند».

ائتلاف نیروهای دمکراتیک سوریه در روزهای اخیر با حمایت‌ هوایی ایالات متحده توانسته بود جاده شمال منبج را که به شهرک جرابلس منتهی می‌شود، قطع کند. این شهرک نیز در تصرف داعش است.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که نیروهای حکومت سوریه با حمایت هوایی روسیه موفق شده‌اند که یک گذرگاه منتهی به شهرهای رقه و طبقه را باز پس بگیرند.

این خبرگزاری هم به نقل از گروه ناظر حقوق بشر در سوریه نوشته که سربازان بشار اسد و متحدان آنها اکنون به ۱۵ کیلومتری شهر طبقه رسیده‌اند.

شهر طبقه در ۵۰ کیلومتری رقه قرار دارد و نخستین هدف نظامی نیروهای بشار اسد در استان رقه نیز بوده است. شهر رقه به‌طور عملی پایتخت داعش در سوریه محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG