لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۴۱

سفیر آمریکا در سازمان ملل: واشینگتن دیگر بر کناره‌گیری بشار اسد تاکید ندارد


نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که واشینگتن دیگر بر برکناری بشار اسد از قدرت تاکید ندارد بلکه در جست‌وجوی راهی برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم هیلی روز پنج‌شنبه ۱۰ فروردین در جمع خبرنگاران گفت: «شما عرصه نبردهایتان را انتخاب می‌کنید. و با چنین نگاهی گاهی اولویت‌هایتان تغییر می‌کند. اولویت ما الان دیگر این نیست که بر رفتن بشار اسد تمرکز کنیم.»

این اظهارات ساعاتی پس از آن بیان شده است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، نیز به‌طور تلویحی از تغییر موضع واشینگتن در قبال بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خبر داد.

آقای تیلرسون که در یک کنفرانس خبری با همتای ترک خود در آنکارا حضور یافته بود، عنوان کرد: «به نظرم... این مردم سوریه هستند که درباره موقعیت بشار اسد در طولانی مدت تصمیم خواهند گرفت.»

دولت پیشین آمریکا استراتژی خود در قبال سوریه را بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت بنها نهاده بود، اما دولت دونالد ترامپ بیشتر بر شکست داعش در عراق و سوریه تاکید دارد آن گونه که تیلرسون نیز عنوان کرده بود که این مسئله برای واشینگتن در اولویت است.

نیکی هیلی نیز با اشاره به این تغییر استراتژی گفت: «ما الزاما نمی‌توانیم به شیوه دولت پیشین بر اسد تمرکز کنیم. آیا ما فکر می‌کنیم که او یک مانع است؟ بله. آیا ما می‌خواهیم بر رفتن او متمرکز باشیم؟ نه.»

به گفته وی، آمریکا اما در عین حال قصد دارد راه‌های نفوذ ایران را ببندند که در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نهایت عنوان کرد که ایالات متحده با دیگر دیگر کشورهایی که درگیر جنگ سوریه هستند، نظیر ترکیه همکاری خواهد کرد تا یک راه‌حل طولانی مدت برای پایان بخشیدن به جنگ سوریه حاصل شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG