لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۱۰

کاخ سفید تظاهرات علیه توافق اتمی را «حمایت از جنگ» دانست


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، تظاهرات در واشینگتن علیه توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی را «تظاهرات در حمایت از جنگ» نامید.

تظاهرات در واشینگتن با اظهارات سناتور تد کروز، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همراه بود که هشدار داد اگر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران ملغی شود، دولت اوباما حامی و سرمایه‌گذار «تروریست‌های اسلام‌گرای افراطی» خواهد بود.

اشاره آقای کروز به آزاد شدن میلیاردها دلار درآمد نفتی ایران است که به خاطر تحریم‌ها بلوکه شده بود و اکنون با توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها، تهران می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که روز پنج‌شنبه، اول مرداد، در کنفرانس خبری جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، از او درباره این تظاهرات پرسیده شد که وی جواب داد خبر دارد که سناتور کروز قصد داشته «تظاهراتی در حمایت از جنگ» بیرون کاخ سفید برگزار کند.

این گزارش عنوان می‌کند که از آقای ارنست سوال شده آیا او فکر می‌کند همه مخالفان این توافق «طرفدار جنگ» هستند که او جواب داده است: «خود آنها باید در این باره توضیح بدهند.»

سخنگوی کاخ سفید سپس اضافه کرد که سناتور کروز از جمله نامزدهای جمهوری‌خواهان است که غیرمستقیم عنوان کرده اگر رئیس جمهور آمریکا شود بلافاصله آماده حمله نظامی به ایران خواهد شد.

پیش از این نیز باراک اوباما مخالفان توافق جامع هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی را با طرفداران جنگ عراق یکی کرده و گفته بود که در میان مخالفان این توافق، کسانی هستند که اعتقاد داشتند جنگ عراق فقط چند ماه طول می‌کشد و برای جنگ شتاب داشتند.

دولت اوباما تاکید دارد که توافق هسته‌ای با ایران مانع وقوع یک جنگ دیگر در خاورمیانه شده، اما برخی از سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا که مخالف این توافق هستند، این توافق را «یک توافق بد» می‌نامند و می‌گویند که ایران پول‌های آزادشده خود را صرف «تروریسم» می‌کند.

در همین راستا شهر نیویورک هم روز چهارشنبه شاهد تظاهراتی در میدان تایمز علیه توافق اتمی بود، تظاهراتی که به گفته برگزارکنندگانش حضور «هزاران نفر» را به دنبال داشت و معترضان این توافق را «تهدیدی برای اسرائیل و امنیت جهان» دانستند.

XS
SM
MD
LG