لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۱۳

بازداشت ۴۰ تن از اعضای حزب الله ترکیه


پلیس ترکیه پیش از این نیز با یورش به هسته ای این گروه، تعدادی از آنان را بازداشت کرده است.

پس از چند سال غیرفعال بودن سازمان حزب الله ترکیه، پلیس این کشور روز جمعه خبر داد بیش از ۴۰ تن از افراد مظنون به عضویت در این سازمان را بازداشت کرده است.


خبرگزاری رسمی آناتولی گزارش کرد طی عملیاتی در شهرهای قونیه، مرسین، دیاربکر و استانبول بیش از ۴۰ تن از افراد مظنون به عضویت در سازمان حزب الله ترکیه بازداشت شده اند.


به گزارش آناتولی، گمان می رود افراد بازداشت شده در حملات تروریستی اخیر در ترکیه نقش داشته اند.


یک افسر پلیس نیز به خبرگزاری رویترز گفته است عملیات بازداشت این مظنونان در اواخر ماه گذشته میلادی اجرا شده است و روند دادرسی آنان به احتمال بسیار از روز جمعه (۱۴ دی) آغاز خواهد شد.


اوایل سال ۲۰۰۰ رهبر این سازمان، حسين ولی اوغلو، در درگيری با پليس ترکیه در استانبول كشته شد و پس از او اعضای سازمان دچار انشعاب هایی شدند.حزب الله ترکیه در دهه ۱۹۸۰ و در خلال درگیری شبه نظامیان جدایی طلب کرد با نیروهای نظامی ترکیه پدید آمد. گفته می شود برخی از اعضای اين سازمان ‬در سركوب مسلحانه اعضای پ کا کا با نيروهای امنيتی تركيه همكاری نزديک داشته اند اما آنکارا این ادعا را تکذیب می کند.

گمان می رود سازمان حزب الله ترکیه ارتباطی با جنبش حزب الله لبنان، که جمهوری اسلامی از آن پشتیبانی می کند، نداشته باشد.


سال گذشته نیز ۳۰ تن از اعضای سازمان حزب الله در ترکیه بازداشت و به جرم چندین فقره قتل در دهه ۹۰ میلادی به حبس ابد محکوم شدند.


حزب الله ترکیه در دهه ۱۹۸۰ و در خلال درگیری شبه نظامیان جدایی طلب کرد با نیروهای نظامی ترکیه پدید آمد. گفته می شود برخی از اعضای اين سازمان ‬در سركوب مسلحانه اعضای پ کا کا با نيروهای امنيتی تركيه همكاری نزديک داشته اند اما آنکارا این ادعا را تکذیب می کند.


چهار ماه پیش (اوت ۲۰۰۷) نیز محمد آغا، رهبر شاخه نظامی این سازمان پس از ۱۳ سال تحت تعقيب بودن در شهر قونيه دستگير شد.


سازمان حزب الله تركيه تشكيلاتی غیرقانونی است كه بر اساس اعلام منابع امنيتی تركيه «عليه حکومت لائيک فعاليت می کند».


شهرهای كردنشين دياربكر و باتمان در جنوب شرقی تركيه از مراكز عمده فعاليت اين سازمان بوده است.


سازمان حزب الله ترکیه در سال های اخير فعاليت علنی نداشته است اما چند ماه پیش رييس سازمان اطلاعات تركيه خبر داده بود كه این سازمان قصد دارد فعالیت های خود را از سر بگيرد.


XS
SM
MD
LG