لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۲

۲۰ متهم به عضویت در القاعده ترکیه دستگیر شدند


تظاهرات مردم ترکیه در استانبول علیه انفجارهای ماه اکتبر این شهر که گفته می شود القاعده در آنها دست داشته است.


پليس ترکيه با همکاری يگان های ژاندارمری در عملياتی مشترک در شهرهای آدانا، آنکارا، استانبول و آکسارای، ۲۰ نفر را در ارتباط با شبکه تروريستی القاعده بازداشت کرده است.


به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی آناتولی، در منازل اين افراد مقاديری سلاح، کارت های شناسايی جعلی و اسناد و مدارک مربوط به القاعده نيز بدست آمده است.


به گفته پليس ترکيه، عضويت پنج تن از اين دستگيرشدگان در شبکه القاعده ثابت شده است. ۱۵ نفر بقيه هم به طور موقت و تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شدند.


روزنامه صباح در شماره روز يکشنبه، نهم دی ماه، نوشته است: «اين گروه از افراد القاعده در ارتفاعات شهرک گل آغاچ در اطراف آکسارای واقع در مرکز ترکيه، جلسات آموزش نظامی و تروريستی برگزار نموده و قصد داشتند عمليات تروريستی انجام دهند.»


در يک سال گذشته اين پنجمين عمليات پليس بخش مبارزه با ترور ترکيه، عليه اعضای شبکه تروريستی القاعده محسوب می شود.

پليس در اين رابطه جزئيات بيشتریرا فاش نکرده است.افراد دستگيرشده القاعده، برای محاکمه به دادگاه جمهوری ترکيه منتقل شده اند.


در يک سال گذشته اين پنجمين عمليات پليس بخش مبارزه با ترور ترکيه، عليه اعضای شبکه تروريستی القاعده محسوب می شود.


از سال ۲۰۰۳ که القاعده در سلسله عملياتی انفجاری در استانبول باعث مرگ بيش از ۵۰ تن شد، پليس ترکيه بارها عمليات تروريستی اين سازمان را خنثی کرده است.


ترکيه به عنوان کشوری مسلمان نشين که دارای نظام سياسی سکولار است، يکی از اهداف القاعده محسوب می شود.


موسسه تحقيقات استراتژيک ترکيه نسبت به افزايش فعاليت های القاعده در ترکيه هشدار داده است.


پليس بخش مبارزه با ترور در ترکيه می گويد: برای جلوگيری از شکل گيری مجدد شبکه القاعده در اين کشور، تدابير لازم را به مورد اجرا درآورده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG