لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۲۶

رایس خواستار ادامه تلاش برای آشتی ملی در عراق شد


کاندولیزا رایس در دیداری ۴۵ دقیقه ای با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، پیام تبریک جرج بوش را به خاطر تصویب قانونی جدید ابلاغ کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه در سفری غیرمنتظره به عراق، با نوری المالکی دیدار کرد و از او خواست تا به گام های آشتی ملی ادامه دهد.


کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا که به همراه جرج بوش به خاورمیانه سفر کرده است، روز سه شنبه از عربستان سعودی عازم بغداد شد و با مسئولان عراقی، از جمله نخست وزیر و وزیر خارجه آن کشور، دیدار و گفت و گو کرد.


واشنگتن از دولت نوری المالکی خواسته است تا اقدامات امنیتی را با پیشرفت هایی که در زمینه آشتی سیاسی بین اکثریت شیعی و اقلیت سنی مذهب پدید آمده هماهنگ سازد.


واشنگتن از دولت نوری المالکی خواسته است تا اقدامات امنیتی را با پیشرفت هایی که در زمینه آشتی سیاسی بین اکثریت شیعی و اقلیت سنی مذهب پدید آمده هماهنگ سازد.

گوردون جاندرو،‌ سخنگوی کاخ سفید، در ریاض به خبرنگاران گفت: آقای بوش و کاندولیزا رایس متقاعد شدند که این سفر فرصت مناسبی است تا وزیر امور خارجه با دیدار از بغداد، از پیشرفت های حاصله مطلع شود و دولت عراق را به آشتی سیاسی از طریق اقدامات دیپلماتیک ترغیب کند.


علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، روز سه شنبه خبر داد که خانم رایس در دیداری ۴۵ دقیقه ای با نوری المالکی، نخست وزیر عراق، پیام تبریک جرج بوش را به خاطر تصویب قانونی جدید ابلاغ کرد.


پارلمان عراق روز شنبه قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن هزاران عضو سابق حزب بعث قادر خواهند بود به مشاغل حکومتی بازگردند.


این مصوبه نخستین گام از مجموعه اقداماتی است است که واشینگتن آنها را «قوانین آشتی ملی» خوانده است و دولت عراق را به تداوم آن تشویق می کند.


جرج بوش پیش از این نیز تصویب این قانون را در پارلمان عراق «گامی مهم به سوی آشتی ملی» توصیف کرده بود.


سال گذشته با کناره گیری وزیران سنی مذهب و همچنین وزیران هوادار مقتدا صدر از کابینه، شکافی در دولت نوری المالکی پدیدار شد.


شیعیان، سنی ها و کردها سه گروه بزرگ اجتماعی عراق محسوب می شوند.


خشونت های فرقه ای از زمان حمله نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ تاکنون دهها هزار قربانی بر جای گذاشته است. خشونت طلبان گفته اند که جنگ داخلی تمام عیاری را در عراق به راه خواهند انداخت.


اما پس از اعزام ۳۰هزار نیروی تازه نفس نظامی آمریکا به عراق خشونت ها در آن کشور آشوب زده ۶۰ درصد کاهش یافت.


به گفته سخنگوی کاخ سفید، خانم رایس قرار است سه شنبه شب به ریاض بازگردد تا جرج بوش را در ادامه سفرش به کشورهای خاورمیانه همراهی کند.


XS
SM
MD
LG