لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۱۵

سینماگر معروف به عنوان نامزد مخالفان در انتخابات آذربایجان انتخاب شد


رستم ابراهیم بگف، سینماگری است که به‌واسطه نگارش فیلمنامه اثر کلاسیکی مانند «آفتاب سوخته» در جهان شهرت دارد
گروه‌های مخالف دولت آذربایجان اعلام کردند که در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر در این کشور تنها با یک نامزد حضور خواهند داشت و به رقابت با الهام علی‌اف خواهند پرداخت.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، در آخرین نشست شورای ملی نیروهای دموکراسی‌خواه که روز سه‌شنبه، ۱۱ تیرماه، برگزار شد، مخالفان بر سر نامزدی رستم ابراهیم‌بگف به توافق رسیدند، چهره‌ای که بیشتر در عرصه فرهنگ و هنر شناخته شده است تا سیاست.

رستم ابراهیم‌بگف سینماگری است که به‌واسطه نگارش فیلمنامه اثر کلاسیکی مانند «آفتاب‌سوخته» در جهان شهرت دارد، فیلمی ساخته نیکیتا میخالکف که سال ۱۹۹۵ برنده جایزه اسکار به عنوان بهترین فیلم خارجی شد.

او که خود را «سیاست‌مداری مبتدی» توصیف کرده است، پس از آن که به عنوان نامزد نیروهای اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری برگزیده شد، به بخش آذربایجان رادیو اروپای آزاد گفت که به نوعی «ترسیده، اما مصمم» است که این راه را طی کند.

آقای ابراهیم‌بگف اظهار داشت: «این مسئولیت عظیمی است. من سپاسگزار دوستان به خاطر اعتمادشان هستم.»

وی افزود: «هر کاری که از دستم ساخته باشد برای کسب موفقیت انجام خواهم داد. امید من به مردم آذربایجان است. آنها درباره سرنوشت تاریخی خود تصمیم می‌گیرند. اگر چنین اعتقادی نداشتم قبول نمی‌کردم که این مسئولیت را برعهده بگیرم. من تا آخر کار می‌جنگم.»

اما در همین حال در نشست روز گذشته شورای ملی نیروهای دموکراسی‌خواه آذربایجان طرحی اجمالی در رابطه با «دوران انتقالی» در این کشور ریخته شد.

بر اساس این طرح، اگر نامزد نیروهای مخالف دولت در انتخابات به پیروزی برسد، تنها برای مدت دو سال در قدرت خواهد ماند. در طول این مدت نیز شورای ملی «دولت اعتماد ملی» را تشکیل خواهد داد که وظیفه آن اجرای اصلاحات در قانون انتخابات و قانون اساسی آذربایجان است.

هدف از این اصلاحات، کاهش قدرت رئیس جمهوری، افزایش اختیارات پارلمان و تاسیس یک نظام قضایی مستقل عنوان شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری آینده آذربایجان الهام علی‌اف، رئیس جمهور فعلی این کشور، از طرف حزب حاکم نامزد خواهد بود.

آقای علی‌اف از سال ۲۰۰۳ پس از درگذشت پدر خود قدرت را در آذربایجان در اختیار گرفته است.
XS
SM
MD
LG