لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۰

سازمان بازرسی: موجودی صندوق توسعه ملی بیش از ۵۴ میلیارد دلار است


رئیس سازمان بازرسی کشور موجودی صندوق توسعه ملی را ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار عنوان کرده است.
در ادامه مناقشات درباره موجودی صندوق توسعه ملی در ایران و آمارهای متفاوتی که از آن ارائه می‌شود، ناصر سراج،‌ رئیس سازمان بازرسی کشور موجودی این صندوق را ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار عنوان کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای سراج روز یکشنبه، ۱۲ آبان اظهار داشت که «برای پیش‌گیری از تشویش اذهان عمومی» و به خاطر «حرف‌های ضد و نقیضی» که در این‌باره بیان شده است، اعلام می‌کند «جمع موجودی صندوق توسعه ملی ۵۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است».

آماری که مقامات دولت پیشین و کنونی ایران از موجودی صندوق توسعه ملی ارائه کرده‌اند از ۳۲ تا ۵۰ میلیارد دلار متغیر بوده است، چنانچه اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت روحانی بر عدد ۳۲ میلیارد دلار تاکید کرده، اما محمود احمدی‌نژاد در آخرین روزهای ریاست جمهوری خود موجودی این صندوق را ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

در همین حال محمود بهمنی، رئیس پیشین بانک مرکزی ایران و محمد نهاوندیان، رئیس دفتر حسن روحانی نیز موجودی این صندوق را ۴۰ میلیارد دلار دانسته‌اند تا سردرگمی در رابطه با موجودی واقعی صندوق توسعه ملی بیشتر شود.

اما اکنون رئیس سازمان بازرسی کشور همه این آمار را رد می‌کند و از حدود ۵۵ میلیارد دلار موجودی این صندوق سخن می‌گوید که البته به آمار آقای احمدی‌نژاد نزدیک‌تر است.

به گفته ناصر سراج، حدود ۲۴ میلیارد دلار از این مبلغ در اختیار بانک‌های عامل برای اجرای برخی پروژه‌ها قرار گرفته است به این معنا که بانک‌ها این ۲۴ میلیارد دلار را سرمایه‌گذاری کرده‌اند و اصل و سود آن تضمین شده است.

وی همچنین «موجودی نقدی» صندوق را نیز بیش از ۱۸ میلیارد دلار عنوان کرد که بانک مرکزی مقداری از آن را «در قالب‌های مختلف برداشت کرده است».

او اما اطلاعاتی درباره ۱۲ میلیارد دلار باقی‌مانده از موجودی کلان صندوق ارائه نداده است.

صندوق توسعه ملی سال ۱۳۸۹ تشکیل شد در شرایطی که آمارها حکایت از خالی شدن صندوق ذخیره ارزی ‌به‌خاطر «برداشت بی‌رویه» دولت از آن داشت. موجودی این صندوق بخشی از درآمدهای نفتی و گازی ایران را شامل می‌شود و طبق قانون می‌باید صرف امور زیربنایی و تبدیل به سرمایه‌گذاری‌های مولد شود.
XS
SM
MD
LG