لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۰۸

ایران وجود «اشکالات» در نیروگاه بوشهر را تکذیب کرد


مقامات ایران می‌‌گویند که نیروگاه بوشهر در برابر زلزله‌ای به بزرگی هشت ریشتر می‌تواند مقاومت کند.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سخنانی را که در رابطه با خرابی احتمالی نیروگاه اتمی بوشهر و تعطیلی آن مطرح شده است تکذیب کرد و گفت که این نیروگاه «مسیر طبیعی» خود را طی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، عباس عراقچی، سخنگوی این وزارتخانه، روز سه‌شنبه، ۲۱ خرداد، در کنفرانسی خبری اظهار داشت: «روال راه‌اندازي نيروگاه بوشهر توسط پيمانكار روس همچنان مسير طبيعی خود را طی می‌كند تا انشاالله به مرحله بهره‌برداری نهايی برسد.»

این سخن در حالی بیان می‌شود که محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو، یک روز قبل از آن گفته بود که نیروگاه بوشهر به‌ خاطر بروز اشکال در ژنراتور اصلی آن تعطیل شده است.

او همچنین بدون اشاره به جزئیات ماجرا اضافه کرده بود که متخصصین ایرانی و روسی با «همکاری نزدیک» تلاش می‌کنند این اشکالات را برطرف سازند.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که شاید اظهارات محمودرضا سجادی به‌درستی منعکس نشده باشد.

آقای عراقچی اظهار داشت: «قبل از اين كه نيروگاه بوشهر به ظرفيت كامل خود برسد، بايد چندين بار خاموش و روشن شود تا قطعات و تجهيزات آن كنترل شود كه تاكنون هيچ مشكلی گزارش نشده است.»

نیروگاه اتمی بوشهر در ماه‌های اخیر در معرض چند زلزله بوده که همین مسئله موجب نگرانی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در رابطه با وضعیت ایمنی آن شده است.

این نیروگاه که در جنوب ایران واقع شده بیشتر نزدیک به شهرهای دوحه و پایتخت عربستان و بنادر اصلی امارات متحده عربی است تا آن که به تهران نزدیک باشد.

از این رو، نمایندگان کشورهای عربی در جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان تحقیق درباره ایمنی نیروگاه بوشهر شده‌اند.

با این حال ایران می‌گوید که نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره این نیروگاه «غیرکارشناسی» است و این‌ که نیروگاه بوشهر در برابر زلزله‌ای به بزرگی هشت ریشتر می‌تواند مقاومت کند.

سفیر ایران در مسکو نیز اطمینان داده که مشکل نیروگاه بوشهر در ارتباط با زمین‌لرزه‌های اخیر نیست، اگرچه اکنون سخنگوی وزیر امور خارجه ایران ادعای بروز اشکالات در نیروگاه بوشهر را از اساس تکذیب می‌کند.
XS
SM
MD
LG