لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۴

ظریف: غرب هنوز اراده‌ای برای حل مسئله هسته‌ای ایران ندارد


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید که در غرب هنوز اراده‌ای سیاسی برای حل مسئله هسته‌ای ایران و توافق میان دو طرف شکل نگرفته، در حالی که راه‌ حل این مسئله موجود است.

در گفت‌وگویی با تلویزیون دولتی ایران که پنج‌شنبه شب، ۳۱ مرداد، انجام شد، آقای ظریف تاکید کرد که تهران آماده است نگرانی‌ جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای خود را برطرف کند، اما از سویی حقوق ایران نیز بر اساس مقررات بین‌المللی باید به رسمیت شناخته شود و تنها در این صورت است که می‌توان به تفاهم دست یافت.

این مقام دولت حسن روحانی سپس در مورد ادامه سیاست تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت که اگر غرب نخواهد از طریق تفاهم مسئله را حل کند و به سیاست تحریم‌ها و فشارها ادامه دهد، تهران در برابر آن خواهد ایستاد.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و تاثیرات منفی آن بر اقتصاد کشور از مهم‌ترین چالش‌هایی است که دولت حسن روحانی در آغاز کار خود با آن مواجه است. آقای روحانی به مناسبت‌های مختلف بر حل و فصل این مسئله تاکید کرده است.

اکنون نیز وزیر امور خارجه دولت او ابراز امیدواری می‌کند که با تغییر «روش‌های مذاکره» طرف ایرانی و شکل گرفتن اراده سیاسی در غرب، این مناقشه به سرانجام برسد.

آقای ظریف می‌گوید که اعتقاد دارد قدرت‌های جهانی تاکنون برای رسیدن به راه‌ حل وارد مذاکره نشده‌اند، اما از طرفی مذاکره‌کنندگان ایرانی هم از تمام امکانات موجود نتوانسته‌اند استفاده کنند.

نماینده تهران در مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در سال‌های اخیر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، بوده است که بر عدم «سازش» با غرب تاکید داشت.

آقای جلیلی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران نیز به عنوان نامزد حضور یافت که این مسئله فرصتی شد برای انتقاد شدید دیگر نامزدها از سیاست‌ها و شیوه او در مذاکرات هسته‌ای.

اکنون در پی تشکیل دولت جدید، گزارش‌ می‌شود که وزارت امور خارجه مذاکرات را پیش خواهد برد، اما محمدجواد ظریف می‌گوید که هنوز این مسئله مشخص نیست و همه چیز بستگی به تصمیم رئیس جمهور دارد.

از بده و بستان سیاسی نترسید

آقای ظریف همچنین در تلاش برای اطمینان‌بخشی به برخی گروه‌ها می‌گوید که دولت اگر هم وارد «بده‌بستان سیاسی» با قدرت‌های جهانی شود، «بر سر حقوق کشور معامله نمی‌کند»، بلکه با «اعتماد به‌ نفس و از موضع قدرت» وارد مذاکره خواهد شد و از «بده‌بستان سیاسی نباید ترسید».

او در ادامه با این پرسش مواجه می‌شود که اگر غرب به‌رغم تلاش ایران هیچ انعطافی از خود نشان ندهد، سیاست دولت چه خواهد بود که پاسخ آقای ظریف چنین است: «در این صورت غرب مرتکب اشتباه بزرگی خواهد شد که جمهوری اسلامی نیز متناسب با آن اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»

استفاده از «عبارات هیجان‌انگیز»، قدغن!

اما در بخشی دیگر از این گفت‌وگو، وزیر امور خارجه ایران به چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی هشدار می‌دهد که برای حل و فصل مسئله هسته‌ای از به‌ کار بردن «عبارات هیجان‌انگیز» اجتناب کنند.

به گفته او، عبارتی مانند «ایران هسته‌ای» این تصور را در جهان ایجاد می‌کند که ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای دارد و فرصتی در اختیار «دشمنان» جمهوری اسلامی قرار می‌دهد که از آن «استفاده تبلیغاتی» کنند.

محمدجواد ظریف گفت: «گاهی از عباراتی استفاده کرده‌ایم که مفاهیم و معانی بین‌المللی آن را نمی‌دانستیم. وقتی می‌گوییم ایران هسته‌ای، برای خارجی‌ها یک تصور دیگر ایجاد می‌شود. دشمنان ایران از این عبارات استفاده تبلیغاتی کرده‌اند. حتی گروه فعالی تشکیل شده با عنوان کمپین علیه ایران هسته‌ای. اسم لایحه‌ای هم که در مجلس آمریکا تصویب شد، لایحه مبارزه با ایران هسته‌ای است. از یک عبارت غلط که دوستان ما به‌ کار می‌بردند برای پیش‌برد سیاست‌های تهاجمی اسرائیل استفاده شده است.»

وی در نهایت تاکید کرد که «سیاست خارجی ایران نباید حوزه آزمون و خطا باشد، بلکه باید دانست که در این عرصه هر واژه و عبارتی» معنای خاص خود را دارد.

ایران هسته‌ای از عبارات مورد علاقه مقامات دولت پیشین ایران بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG