لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۱۳

انصاری: رهبری برای عدم دخالت در انتخابات به نیروهای مسلح بخشنامه داده بود


مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، می‌گوید آقای خامنه‌ای با «تدبیر» خود نقشی تعیین‌کننده در این انتخابات بازی کرد و باعث «خلق حماسه» شد.
مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، می‌گوید آقای خامنه‌ای با «تدبیر» خود نقشی تعیین‌کننده در این انتخابات بازی کرد و باعث «خلق حماسه» شد.
مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، می‌گوید که پیش از برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با صدور بخشنامه‌ای به نیروهای مسلح و ائمه جمعه دستور داده است که در انتخابات دخالت نکنند و تریبون نماز جمعه را در اختیار جریان خاصی قرار ندهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای انصاری که روز دوشنبه، سوم تیر، در مراسمی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران و پیروزی حسن روحانی در آن سخنرانی می‌کرد، اظهار داشت، آقای خامنه‌ای با «تدبیر» خود نقشی تعیین‌کننده در این انتخابات بازی کرد و باعث «خلق حماسه» شد.

به گفته او، رهبر جمهوری اسلامی رای مردم را «حق‌الناس» خواند، اما قبل از آن هم بخش‌نامه‌ای برای نیروهای مسلح صادر کرده بود که آنها را از دخالت در انتخابات منع می‌کرد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نظامیان را از ورود به رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی منع می‌کند. با این حال در انتخابات مختلف ایران بحث‌های گسترده‌ای درباره دخالت سپاه پاسداران و نیروهای شبه‌نظامی بسیج درگرفته است.

این مباحث به‌ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ اوج گرفت، چنان‌چه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح‌طلب آن انتخابات و حامیان آنها، سپاه را به انجام «کودتا» برای حفظ محمود احمدی‌نژاد در جایگاه رئیس جمهور متهم می‌کردند.

چند ماه پس از آن انتخابات نیز یک نوار سخنرانی منتسب به «سردار مشفق»، جانشین فرمانده قرارگاه ثارلله سپاه، منتشر شد که در آن گفته می‌شد سپاه و نهادهای امنیتی از سال‌ها قبل اصلاح‌طلبان را زیر نظر داشتند و در ایام انتخابات کیفرخواست آنها را آماده کرده بودند، امری که اصلاح‌طلبان آن را شاهدی بر ادعای «کودتا» و «مهندسی آرا» دانستند.

اکنون اما مجید انصاری به‌طور تلویحی می‌گوید که آقای خامنه‌ای با «تدبیر» خود و صدور بخشنامه مانع دخالت نظامیان در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران شده است.

آقای انصاری همچنین افزود که رهبر جمهوری اسلامی پیش از انتخابات به ائمه جمعه دستور داده بود که از تریبون نماز جمعه به نفع هیچ جریانی استفاده نکنند.

ائمه جمعه شهرهای بزرگ ایران، به‌ویژه تهران، از روحانیون محافظه‌کار هستند که در این سال‌ها حملات بسیاری را از این تریبون علیه اصلاح‌طلبان و رهبران آن انجام داده‌اند، چنان‌چه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، احمد جنتی در مقام امام جمعه تهران صحبت از اعدام رهبران اصلاح‌طلب کرده بود.

در ایام انتخابات این دوره ریاست جمهوری نیز اظهارات احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان و یکی از ائمه جمعه تهران، حاشیه‌ساز شد که برخی از نامزدهای انتخابات را به «سیاه‌نمایی»، «خالی کردن عقده‌ها» و نزدیک شدن به «فتنه‌گرایان» متهم کرده بود، اگرچه این سخنان در مراسمی غیر از نماز جمعه بیان شد.

«فتنه» اصطلاحی است که مقامات حکومت ایران برای توصیف انتخابات ۸۸ به‌کار می‌برند.
XS
SM
MD
LG