لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۰۴

عدم ثبت‌نام «۹ درصد از جمعیت ایران» برای دریافت یارانه


محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ایران
یک مقام ارشد در دولت ایران گفت که حدود ۹ درصد از جمعیت ایران در ثبت‌نام برای دریافت یارانه‌ نقدی شرکت نکرده‌اند.

گزارش خبرگزاری فارس در روز جمعه، ۵ اردیبهشت، بیان می‌کند که محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور ایران، در نشست آخر هفته هیئت وزیران گزارشی به حسن روحانی ارائه کرده است که در آن به چگونگی ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۹ درصد از جمعیت ایران برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام نکرده‌اند و دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر نیز که تا فروردین سال جاری یارانه دریافت می‌کردند، انصراف خود از دریافت یارانه را اعلام کرده‌اند.

پیش از این نیز محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، تعداد انصرافی‌ها از دریافت یارانه را همین تعداد دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود که معادل سه درصد جمعیت ایران است.

به گفته آقای نوبخت، پیش‌بینی ابتدایی دولت اما این بود که هفت تا هشت میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف بدهند، اما این امر در نهایت محقق نشد.

خبرگزاری فرانسه: نخستین شکست دولت روحانی

آمار افرادی که از دریافت یارانه انصراف داده‌اند خبرگزاری فرانسه را بر آن داشته است که از «نخستین شکست عمده سیاسی» دولت حسن روحانی سخن براند.

به نوشته این خبرگزاری، دولت آقای روحانی برای هفته‌ها کمپینی با هدف تشویق ایرانیان مرفه برای انصراف از دریافت یارانه تشکیل داد، اما در نهایت ۷۳ میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت‌نام کردند که حدود ۹۵ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، امری که به گفته خبرگزاری فرانسه با «استهزاء» محافظه‌کاران و حتی انتقاد نیروهای اصلاح‌طلب و میانه‌رو مواجه شده است.

ادامه این گزارش همراه شده است با نوشته‌هایی از روزنامه‌های فرهیختگان و مردمسالاری که از «شکست» دولت در این زمینه سخن گفته‌اند.

در یادداشت روز پنج‌شنبه روزنامه فرهیختگان آمده است: «موضوع ورود به مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، با ثبت‌نام مردم برای دریافت یارانه رقم خورد و علی‌رغم تلاش بسیار زیادی که دولت و رسانه‌ها به‌ کار بستند تا طیف وسیعی از مردم را از دریافت یارانه منصرف سازند، نتیجه‌ای که به دست آمد از جهت آمار و ارقام اصلا رضایت‌بخش نیست.»

روزنامه مردم‌سالاری نیز در همین روز یادداشتی را منتشر کرده است که عنوان «عوامل ناکامی در مجاب کردن مردم به انصراف از ياران» را بر خود دارد.

با این حال محمدباقر نوبخت می‌گوید که انصراف همین تعداد افراد از دریافت یارانه به دولت در راستای اجرای برخی از اهداف و وظایف خود در حوزه بهداشت، درمان، توسعه، حمل و نقل عمومی،‌ تولید و اشتغال کمک بسیاری می‌کند.

میزان یارانه دریافتی برای ثبت‌نام کنندگان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان، حدود ۱۴ دلار است و برآورد می‌شود که با انصراف این تعداد، دولت ایران ماهیانه در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی کند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG