لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۴

نتانیاهو در جمع مجروحان سوری، ایران را مسئول خون‌ریزی‌ها دانست


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن، از مجروحان سوریه‌ای که برای مداوا به بیمارستانی در بلندی‌های جولان منتقل شده‌اند، عیادت کرد و ایران را مسئول خون‌ریزی‌ها در سوریه دانست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو در جمع مجروحان سوریه‌ای گفت: «اسرائیل زندگی کسانی را نجات می‌دهد که در جریان قتل‌عام روزانه‌ای که در سوریه رخ می‌دهد، مجروح شده‌اند.»

وی سپس ایران را در نقطه مقابل اسرائیل قرار داد و تاکید کرد که «چهره حقیقی اسرائیل این است»، در حالی که «ایران کسانی را که این قتل‌عام را مرتکب می‌شوند، مسلح می‌کند و این هم چهره حقیقی ایران است».

ایران در کنار روسیه در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کند، برخلاف غرب و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که جانب شورشیان را گرفته‌اند.

در این میان اختلاف و تقابل میان اسرائیل و حکومت سوریه نیز سابقه‌ای طولانی دارد که موضع تل‌آویو در قبال بشار اسد را تا حدی روشن می‌سازد، اما اظهارات روز سه‌شنبه بنیامین نتانیاهو در جمع مجروحان سوریه‌ای متوجه ایران بود.

وی اظهار داشت: «همه آن بچه‌هایی که مجروح شده‌اند، به‌ خاطر اقدام ایران در مسلح کردن حکومت اسد، حمایت مالی و آموزش آن در جریان کشتارها مجروح شده‌اند. دیگر از قربانیان چیزی نمی‌گویم.»

آقای نتانیاهو در ادامه اظهارات خود به مناقشه هسته‌ای ایران پرداخت که مقامات جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی را به مذاکره واداشته است.

او گفت: «امروز از اینجا می‌خواهم به دنیا بگویم، اگرچه گفت‌وگوها میان قدرت‌های بزرگ و ایران از سر گرفته شده، اما ایران نه تغییری در سیاست تهاجمی خود داده و نه تغییری در ماهیت خشن و بی‌رحمش ایجاد شده است.»

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان از روز سه‌شنبه گفت‌وگوهای خود را از سر گرفته‌اند که هدف از آن دستیابی به راه‌ حلی جامع برای مناقشه هسته‌ای ایران است.

اسرائیل اما از این مذاکرات و به‌ویژه توافق‌نامه موقت ژنو انتقاد می‌کند و آن را به سود ایران می‌داند.

توافق‌نامه ژنو ایران را متعهد می‌سازد که برنامه هسته‌ای خود را محدود کند تا در قبال آن غرب نیز تحریم‌ها علیه تهران را کاهش دهد. اسرائیل اما خواستار توقف کامل برنامه اتمی ایران است.

دیدن نظرات (۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG