لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۵

تاکید رهبران ژاپن و روسیه بر حل مسالمت‌آمیز مسئله اتمی ایران


ولادیمیر چوتین، رئیس جمهوری روسیه و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در مسکو با یکدیگر دیدار کردند
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز دوشنبه، ۹ اردیبهشت، در بیانیه مشترکی بر ضرورت حل مسئله هسته‌ای ایران از طرق صلح‌آمیز تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، در این بیانیه مشترک آمده است که رهبران دو کشور ژاپن و روسیه به این نتیجه رسیده‌اند که حل مشکل ایران تنها از شیوه‌های «صلح‌آمیز و دیپلماتیک» ممکن است.

ایران به‌واسطه برنامه اتمی خود در تقابل با کشورهای غرب و متحدان آن قرار گرفته است. این کشورها می‌گویند که نسبت به اهداف برنامه اتمی تهران تردید دارند و به ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را نسبت می‌دهند.

اما ایران چنین اتهامی را رد می‌کند و به ادامه برنامه اتمی خود اصرار دارد، اصراری که تاکنون به تحریم‌های بین‌المللی گسترده‌ای علیه تهران انجامیده است.

اکنون از مسکو خبر می‌رسد که ولادیمیر پوتین و شینزو آبه در حاشیه مذاکرات خود، از جمهوری اسلامی خواسته‌اند که برای جلب اعتماد دوباره جامعه جهانی نسبت به برنامه اتمی خود نهایت تلاش خود را به‌ کار ببندد و از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد تبعیت کند.

این دو همچنین ایران را به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشویق کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه علیه ایران با هدف توقف برنامه اتمی آن تصویب کرده که این قطعنامه‌ها حتی حمایت روسیه و چین را نیز به همراه داشته است، دو کشوری که در میان اعضای دائم این شورا نزدیک‌ترین روابط را با ایران دارند.

همگام با تحریم‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تلاش می‌کند تهران را قانع کند به بازدید از تمام تاسیسات هسته‌ای خود رضایت دهد، اما تاکنون مذاکرات این نهاد سازمان ملل متحد با نمایندگان ایران به نتیجه‌ نرسیده است.

ایران جز این درگیر مذاکره با گروه ۱+۵ هم هست، گروهی متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان. اما این مذاکرات نیز علی‌رغم فراز و نشیب‌هایی که داشته هنوز بی‌فرجام مانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG