لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۵

مرکل خواستار توقف خانه‌سازی‌های دولت اسرائیل شد


آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز جمعه کنفرانس خبری مشترکی را با محمود عباس برگزار کرد.
در حالی که گزارش‌ها از افزایش ۷۰ درصدی ساخت و ساز یهودی‌نشین‌ها در کرانه باختری حکایت دارد، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از دولت اسرائیل خواست که از ادامه این روند خودداری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم مرکل روز جمعه، ۲۶ مهر، پس از دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در جمع خبرنگاران گفت: «ما از اسرائیل می‌خواهیم که در رابطه با خانه‌سازی‌ها خودداری نشان دهد.»

درخواست خانم مرکل از دولت اسرائیل در شرایطی مطرح می‌شود که یک روز قبل از آن گروه غیردولتی «صلح اکنون» که در اسرائیل فعالیت می‌کند اعلام کرد دولت اسرائیل در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ روند خانه‌سازی‌ در کرانه باختری را به نسبت مدت زمان مشابه در سال قبل تا ۷۰ درصد افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، تعداد خانه‌هایی که دولت اسرائیل در کرانه باختری و از جمله اورشلیم شرقی طی شش ماه اول سال ۲۰۱۳ ساخته، ۱۷۰۸ واحد است، در حالی که در نیمه نخست سال گذشته ۹۹۵ خانه جدید در این منطقه ساخته شده بود.

این ساخت‌وسازها اعتراض مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی را نیز به همراه داشته است، چنان‌ چه محمود عباس در کنفرانس خبری مشترک خود با آنگلا مرکل از آن به عنوان اقدامی «غیرقانونی» نام برد و از اسرائیل خواست که این اقدامات را متوقف سازد.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، ساختمان‌سازی در سرزمین‌هایی که اسرائیل طی جنگ شش روزه ۱۹۶۷ اشغال کرد بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی است و این مسئله یکی از مهم‌ترین مسائل مورد اختلاف میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست.

این خبرگزاری همچنین به نقل از صائب عریقات، مقام ارشد فلسطینی، می‌نویسد که ادامه ساخت‌وساز یهودی‌نشین‌ها در این منطقه فرایند صلح را به مخاطره می‌اندازد.

مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین اوایل مردادماه سال جاری با میانجی‌گری آمریکا پس از سه سال وقفه از سر گرفته شد.

اما یکی از دلیل توقف سه ساله این مذاکرات، اقدام دولت اسرائیل برای ساخت‌وساز در کرانه باختری بود که طرف فلسطینی به آن اعتراض داشت و اکنون بار دیگر سایه آن بر فرایند صلح سنگینی می‌کند، چنان‌ چه صائب عریقات نیز نسبت به آن هشدار می‌دهد.

آقای عریقات در نهایت تاکید کرده است که در صورت توقف فرایند صلح و نابودی آن، اسرائیل از هر نظر در این اتفاق مسئول خواهد بود.
XS
SM
MD
LG