لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۱۵

مشاور رییس‌جمهوری ایران: رفع حصر موسوی به خودش بستگی دارد


تصویری از مجله «اندیشه پویا» و گفت‌وگوی آن با حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری ایران
حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید که آزادی رهبران معترضان انتخابات ۸۸ از حصر خانگی به تصمیم خود آنها برای «مصالحه» و «قبول مسئولیت» بستگی دارد.

شماره ۱۲ ماهنامه اندیشه پویا، ویژه ماه‌های آذر و دی، دیدگاه‌های آقای آشنا درباره چالش‌های پیش روی دولت حسن روحانی را منتشر کرده که بخشی از آن به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی می‌پردازد.

به گفته مشاور رییس جمهوری ایران، مسئله حصر «چندجانبه» است و حتی اگر همه جوانب ماجرا حل و فصل شود، باز هم یک مسئله باقی می‌ماند و آن تصمیم‌گیری کسانی است که در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

آقای آشنا اظهار داشت: «او [میرحسین موسوی] باید تصمیماتی بگیرد. اگر او نتواند و یا نخواهد تصمیم بگیرد، کار برای همگان دشوار می‌شود.»

رهبران معترضان انتخابات ۸۸ از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در خانه‌های خود محبوس شده‌اند بدون آن‌که دادگاهی در این‌باره حکم داده باشد.

با وجود این، از سخنان برخی مقامات ایران بر می‌آید که حصر خانگی آنها به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، انجام شده است، اگرچه این مقامات می‌گویند که «رافت اسلامی» شامل حال میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده است.

حسام‌الدین آشنا دراین‌باره می‌گوید: «اگر تصور شما این باشد که آقای موسوی مظلومی است که تحت حصر است یک‌جور راهبرد می‌طلبد و اگر تصور این باشد که او از باب رافت اسلامی در خانه‌اش حصر شده یک‌جور دیگر درباره موضوع فکر می‌کنید. بین این دو فاصله زیادی است که تا وجه مشترکی میان نگاه مظلوم و ظالم‌بین پیدا نکنید و یک مصالحه اتفاق نیفتد، همیشه سوال باقی خواهد ماند.»

به گفته او، آیت‌الله منتظری هم زمانی از حصر خانگی خارج شد که خود «قبول مسئولیت» کرد و در غیر این‌صورت همچنان در خانه خود محبوس می‌ماند.

آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی و از عالی‌ترین روحانیون شیعه مخالف سیاست‌های علی خامنه‌ای بود که به دنبال انتقادات علنی از وضعیت کشور به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران در خانه خود محبوس شد.

درباره چگونگی رفع حصر او، اظهارات جسته‌وگریخته‌ای وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها ادعای تلاش حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، در این زمینه است.

اکنون حسام‌الدین آشنا نیز می‌گوید که درباره مسئله رفع حصر آیت‌الله منتظری همکاری نزدیکی با آقای روحانی داشته است.

او اما در بخشی از گفت‌وگوی خود با ماهنامه اندیشه پویا می‌گوید، «کاملا قانع» شده که محمود احمدی‌نژاد برنده واقعی انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بوده است، انتخاباتی که به اعتراضات گسترده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای اصلاح‌طلبان و حامیان آنها انجامید و هنوز بسیاری از جوانب آن در ابهام است.

وی همچنین سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری پیشین ایران، را به مثابه «مین‌گذاری در اداره کشور» می‌داند و می‌گوید که «سخت‌ترین» کار دولت حسن روحانی تاکنون «خنثی کردن آثار تخریب سیستماتیک بنیه دولت‌داری و حکم‌رانی در ایران» بوده است.

به گفته او، «برخی از این مین‌ها کشف شده و برخی نیز در آستانه انفجار است و فقط کافی است که پایمان را از روی آن برداریم تا منفجر شود».

موضوع یارانه‌ها و دشواری دولت روحانی برای ادامه آن و وضعیت نابه‌سامان روابط خارجی ایران از جمله مواردی است که آقای آشنا به عنوان «مین‌گذاری» احمدی‌نژاد در اداره کشور نام می‌برد.

حسام‌الدین آشنا در نهایت می‌گوید که در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد «قدم‌های بسیار بلندی در گذار معکوس دولت‌داری در ایران به سمت دولت قاجاری برداشته شد» که کشور را به «عقب» راند.
XS
SM
MD
LG