لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۳۵

مخالفت اپوزیسیون سوریه با پیشنهاد میانجی‌گری از سوی روحانی


لوگوی ائتلاف ملی سوریه
ائتلاف ملی سوریه پیشنهاد ایران برای فراهم آوردن زمینه گفت‌وگو میان اپوزیسیون سوریه و حکومت این کشور را رد کرد و گفت که جمهوری اسلامی خود «بخشی از مشکل» است.

در همین حال حکومت سوریه نیز با به پایان رسیدن مهلت مقرر، جزئیاتی را درباره زرادخانه شیمیایی خود به بازرسان بین‌المللی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ائتلاف ملی سوریه که از گروه‌های اصلی اپوزیسیون در این کشور محسوب می‌شود روز شنبه، ۳۰ شهریور، در واکنش به پیشنهاد میانجی‌گری تهران اعلام کرد که چنین پیشنهادی «جدی نیست و اعتبار سیاسی هم ندارد».

اپوزیسیون سوریه این موضع را پس از آن اتخاذ کرد که حسن روحانی از تمایل ایران برای فراهم آوردن امکان گفت‌وگو میان اپوزیسیون و حکومت سوریه سخن گفت.

آقای روحانی روز پنج‌شنبه، ۲۹ شهریور، در ستون روزنامه واشینگتن تایمز نوشت: «ما باید برای برقراری گفت‌وگوی ملی، خواه در سوریه و خواه بحرین، دست به دست هم بدهیم... من آمادگی دولتم را برای کمک به تسهیل گفت‌وگو میان دولت سوریه و مخالفان اعلام کرده‌ام.»

اما اپوزیسیون سوریه می‌گوید که شک دارد ایران به عنوان متحد اصلی بشار اسد بتواند واسطه گفت‌وگو میان حکومت سوریه و مخالفان آن باشد، چرا که تهران خود «بخشی از مشکل» است.

ائتلاف ملی سوریه همچنین اعلام کرد: «اگر رهبری ایران کارشناسان نظامی و رزمندگان خود را از سرزمین سوریه خارج کند، سودمندتر خواهد بود.»

اپوزیسیون سوریه مدت‌هاست که از حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه سخن می‌گوید و ادعا می‌کند که آنها در کنار نیروهای وابسته به حکومت بشار اسد با شورشیان می‌جنگند، اما این ادعا را ایران رد کرده است.

ارائه اطلاعات زرادخانه‌های شیمیایی به بازرسان بین‌المللی

در تحولی دیگر، بازرسان بین‌المللی روز شنبه اعلام کردند که سوریه فهرست زرادخانه‌های شیمیایی خود را در اختیار آنان قرار داده است.

دمشق پیش از این اطلاعات بخشی از زرادخانه‌های خود را در اختیار سازمان منع تسلیحات شیمیایی، مستقر در لاهه، داده بود، اما حال این سازمان می‌گوید که چنین فرایندی تکمیل شده است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی همچنین خاطرنشان ساخت که هم‌اکنون هیئت متخصصان آن مشغول مرور اطلاعات دریافت‌شده هستند.

امروز، شنبه، آخرین فرصت بشار اسد برای ارائه اطلاعات پایگاه‌های شیمیایی خود به بازرسان بین‌المللی بود تا زمینه اجرای طرح روسیه و آمریکا فراهم آورده شود، طرحی که قرار است به نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه بینجامد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG