لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۳۹

آژانس انرژی: آمریکا سال آینده بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان می‌شود


تولید نفت آمریکا در دو فصل اخیر روزانه بالغ بر ۱۰ میلیون بشکه بوده و به بالاترین حد خود در طول چندین دهه رسیده است
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که ایالات متحده تا سال آینده،‌۲۰۱۴، با پشت سر گذاشتن روسیه به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

در گزارش ماهانه این نهاد بین‌المللی که روز جمعه، ۱۹ مهر، منتشر شد با اشاره به رشد چشمگیر تولید نفت در آمریکا آمده است که ایالات متحده به جایگاه سابقی که در دهه‌های گذشته داشت بازگشته است.

این گزارش می‌گوید که تولید نفت آمریکا در دو فصل اخیر روزانه بالغ بر ۱۰ میلیون بشکه بوده و به بالاترین حد خود در طول چندین دهه رسیده است و با این روند ایالات متحده تا سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ روسیه را نیز پشت سر خواهد گذاشت و به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل می‌شود.

آژانس بین‌المللی انرژی سپس تخمین زده است که تولید نفت ایالات متحده به ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، در حالی که تولید نفت روزانه روسیه ۱۰ میلیون و ۸۶۰ هزار است.

خبرگزاری رویترز که گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی را بازتاب داده است، می‌نویسد که دولت آمریکا نیز به تازگی آماری منتشر کرده که نشان می‌دهد ایالات متحده دیگر بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان نیست و جایگاه خود را به چین واگذار کرده است.

این خبرگزاری می‌گوید که انقلاب تولید نفت خام در آمریکا باعث کاهش نیاز این کشور به واردات نفت شده است.

در عین حال تولیدکنندگان عمده نفت مانند روسیه نیز ناگزیر از سرمایه‌گذاری میلیاردها دلار بر روی خط لوله‌هایی هستند که تا آسیا امتداد می‌یابد، چرا که آنها دیگر نمی‌توانند روی غرب و تقاضای آن برای خرید نفت حساب کنند و از این رو مجبورند با پکن وارد معامله بشوند.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی همچنین به رقابت اعضای اوپک و کشورهای غیرعضو نیز اشاره دارد.

این گزارش می‌گوید که رشد تولید نفت در آمریکا باعث می‌شود که ذخایر کشورهای غیرعضو اوپک در سال ۲۰۱۴ به‌طور متوسط روزانه تا ۱/۷ میلیون بشکه افزایش یابد و حتی در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ به سقف ۱/۹ میلیون خواهد رسید که از دهه ۱۹۷۰ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

اما در همین حال، ذخایر نفت خام اوپک برای اولین بار در دو سال گذشته به زیر ۳۰ میلیون بشکه رسیده است که این مسئله معلول کاهش صادرات نفت لیبی و عراق به خاطر ناآرامی‌ها در این کشورهاست.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG