لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۰۸

خروج یانوکوویچ از پایتخت؛ ادامه اعتراضات در اوکراین


ساختمان دولت در کی‌یف؛ گزارش‌ها حکایت از آن دارد که این ساختمان به دست معترضان افتاده است
در حالی که منابع خبری از خروج ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین، از پایتخت این کشور خبر داده‌اند، میدان استقلال کی‌یف همچنان در اختیار معترضانی قرار دارد که خواهان استعفای رئیس جمهور هستند.

گزارش خبرگزاری فرانسه بیان می‌کند ویتالی کلیچکو، رهبر اپوزیسیون اوکراین و عضو پارلمان، روز شنبه، سوم اسفند، اعلام کرد که یانوکویچ پایتخت را ترک کرده است.

آقای کلیچکو در توییتر نوشت که پارلمان اوکراین باید ویکتور یانوکوویچ را از ریاست جمهوری کنار بگذارد و انتخابات زودرس را حداکثر تا روز ۲۵ مه (۴ خرداد) برگزار کند.

رئیس جمهوری اوکراین روز جمعه اعلام کرد که خواسته معترضان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودرس را پذیرفته است و او به قانون اساسی سال ۲۰۰۴ بازخواهد گشت که اختیارات رئیس جمهور را کاهش می‌دهد.

اما با وجود این، معترضان هنوز میدان کی‌یف را ترک نکرده‌اند، جایی که در سه روز گذشته شاهد خشونت‌های شدیدی بوده که به مرگ دست‌کم ۷۵ نفر انجامیده است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که ویتالی کلیچکو روز شنبه به میان معترضان در پایتخت رفته و تاکید کرده که درصدد جلب حمایت دیگر نمایندگان پارلمان اوکراین برای برکناری یانوکوویچ است.

در این میان شایعه خروج یانوکوویچ از پایتخت موج گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی پدید آورده است، چنان که گفته شده است، معترضان وارد اقامتگاه او شده‌ و آنجا را خالی و بدون محافظ یافته‌اند.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی نوشته است که آقای یانوکوویچ همچنان در اوکراین است و کشور را ترک نکرده است.

این خبر را آنا هرمان، نماینده پارلمان اوکراین و از چهره‌های نزدیک به رئیس جمهور، نیز تایید کرده و به خبرگزاری اوکراینی اونی‌آن گفته که یانوکوویچ هم‌اکنون در شهر خارکوف است.

گزارش دیگر خبرگزاری رویترز حکایت از آن دارد که ساختمان دولت اوکراین در کی‌یف به دست معترضان افتاده است و معترضان هیچ یک از مقامات دولت را در آنجا نیافته‌اند.

این گزارش می‌گوید که معترضان بدون استفاده از زور توانستند وارد ساختمان شوند و آنجا را تصرف کنند.

در نهایت نیز گزارش شده که ولادیمیر ریباک، رئیس پارلمان اوکراین که از حامیان ویکتور یانوکوویچ به شمار می‌آید، از سمت خود استعفا کرده است.

آقای ریباک دلیل استعفای خود را شرایط جسمانی و بیماری عنوان کرده است.
XS
SM
MD
LG