لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۱۶

فیسبوک همچنان صفحات داعش و القاعده را بازنشر می‌کند


حدود ۲۰۰ صفحه‌ای که به طور خودکار در فیسبوک بازنشر شده‌اند به طور مشخص به گروه «خلافت اسلامی» مرتبط می‌شوند و ده‌ها مورد دیگر بازتاب‌دهنده دیدگاه‌های القاعده و گروه‌های تندروی شناخته شده هستند.

فیسبوک در واکنش به انتقادها در زمینه کم‌کاری برای مقابله با نشر مضامین تروریستی می‌گوید این شبکه بخش بزرگی از مطالب و مضامین ممنوعه در ستایش گروه موسوم به «خلافت اسلامی» و القاعده را قبل از آن که مشاهده و گزارش شوند، حذف می‌کند.

ولی شکایت یک کاربر افشاگر نشان می‌دهد که خود فیسبوک سهوا ده‌ها صفحه به نام این گروه‌ها را روی این شبکه اجتماعی بازنشر کرده و ابزارهای تماس و عضوگیری در اختیار آنها قرار داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس چهار ماه پیش در گزارشی با ارائه جزییات نشان داد که چگونه سیستم خودکار بازنشر مطالب فیسبوک که برای موسسات تجاری طراحی شده به انتشار مطالب گروه‌های تندرو و تروریستی در خاورمیانه و گروه‌های طرفدار برتری نژاد سفید در آمریکا کمک می‌کند. به نظر می‌رسد که فیسبوک طی چهار ماه گذشته در این زمینه پیشرفت چندانی نکرده است.

شماری از مسئولین فیسبوک از جمله مونیکا بیکرت، مسئول مبارزه با تبلیغات گروه‌های تندرو برای پاسخگویی به سئوالات سناتورها به جلسه کمیته امور تجاری، علوم و حمل‌و‌نقل مجلس سنا فراخوانده شدند.

جزییات جدید در مورد ضعف‌های فیسبوک مربوط به شکایت جدیدی است که به کمیسیون امنیت و تبادل تسلیم شده و مرکز ملی افشاگری آمریکا قرار است به زودی آن را به اجرا بگذارد.

در این شکایت که جزییات آن در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار داده شده گفته می‌شود که حدود ۲۰۰ صفحه‌ای که به طور خودکار در فیسبوک بازنشر شده‌اند به طور مشخص به گروه «خلافت اسلامی» مرتبط می‌شوند و ده‌ها مورد دیگر بازتاب‌دهنده دیدگاه‌های القاعده و سایر گروه‌های تندروی شناخته شده هستند.

یک سخنگوی فیسبوک در واکنش به این موضوع به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «اولویت ما شناسایی و حذف مضامینی است که سیاست ما در مبارزه با افراد و گروه‌های خطرناک را نقض می‌کند. صفحاتی که به طور خودکار بازنشر می‌شوند، مانند صفحات معمولی فیسبوک نیستند که مردم بتوانند در آنها اظهارنظر کرده و یا پیام ارسال کنند. با وجودی که ما نمی‌توانیم تمامی این موارد را شناسایی و حذف کنیم ولی در این مورد بسیار هوشیار و فعال عمل می‌کنیم.»

بازنشر خودکار صفحات یکی از روش‌های فیسبوک برای فعال کردن صفحات متعلق به شرکت‌های تجاری و موسسات عمومی است. با وجودی که امکان اظهار نظر و ارسال پیام دراین صفحات وجود ندارد ولی بازدیدکنندگان می‌توانند در آنها لایک بگذارند. در نتیجه گروه‌های تروریستی و تندرو با استفاده از لایک‌ها می‌توانند فهرستی از طرفداران خود تهیه کرده و به دنبال جذب آنها بروند.


بازنشر خودکار صفحات یکی از روش‌های فیسبوک برای فعال کردن صفحات متعلق به شرکت‌های تجاری و موسسات عمومی است. با وجودی که امکان اظهار نظر و ارسال پیام دراین صفحات وجود ندارد ولی بازدیدکنندگان می‌توانند در آنها لایک بگذارند. در نتیجه گروه‌های تروریستی و تندرو با استفاده از لایک‌ها می‌توانند فهرستی از طرفداران خود تهیه کرده و به دنبال جذب آنها بروند.

در این شکایت همچنین گفته شده که پیدا کردن صفحات گروه‌های تندرو در فیسبوک بسیار آسان است و فقط با استفاده از نام آنها می‌توان این صفحات را پیدا کرد.

جمع‌بندی کار فیسبوک در مبارزه با گروه‌های تندرو حاکی از دستیابی به موفقیت‌ها و در عین حال کوتاهی‌ها و ناکارآمدی است. این شرکت در ماه مارس گروه‌های سفیدپوست افراطی و جدایی‌طلب آمریکایی و گروه‌های تروریستی بین‌المللی را در فهرست مطالب و مضامین ممنوعه قرار داد.

فیسبوک می‌گوید فعالیت بیش از ۲۰۰ گروه طرفدار برتری نژاد سفید را ممنوع و حدود ۲۶ میلیون مطلب مرتبط با گروه‌های تروریستی بین المللی مثل «خلافت اسلامی» و القاعده را حذف کرده است.

همچنین مفهوم تروریسم را گسترش داده که علاوه بر استفاده از خشونت برای اهداف سیاسی و ایدئولوژیک، طراحی و اقدام به خشونت به خصوص علیه غیرنظامیان را شامل می‌شود.

با این همه همانطور که این گزارش نشان می‌دهد حجم قابل توجهی از این نوع مضامین از فیلتر کنترل فیسبوک عبور کرده و به طور خودکار بازنشر می‌شوند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG