لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۳

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه به نقل از سرمقاله روزنامه سیاست روز نوشت در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ کوتاه آمدن آمریکا تنها راه است.

به باور نویسنده این مقاله برای ۱+۵ به ویژه آمریکایی‌ها هر توافقی بهتر و مناسب‌تر از توافق نکردن با جمهوری اسلامی ایران بر سر موضوع هسته‌ای است.

در ادامه این مقاله ادعای روی میز بودن گزینه نظامی علیه ایران هم «بلوف» و غیرواقعی توصیف شده است.

انتشار چنین مقالاتی و بازنشرشان در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می‌تواند حاکی از وجود دیدگاه‌های این‌چنینی در مورد مذاکرات هسته‌ای در میان عده‌ای از گروه‌های مخالف روش دولت در پیشبرد این مذاکرات باشد.

در این میان هشدارها و خط قرمزهایی که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به آنها اشاره کرده نیز در گسترش اینگونه باورها بی‌تاثیر نیست.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00
لینک مستقیم

نگاه دیگری که به این مذاکرات وجود دارد یقین کامل به شکست آن است. حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله روز سه شنبه این روزنامه نوشته است: «با قاطعيت و به يقين می‌توان گفت که هيچ توافقی در پيش نخواهد بود».

رضا تقی‌زاده، تحلیلگر سیاسی، ساکن لندن در مورد این گونه تحلیل‌ها و دیدگاه‌ها و احتمال تاثیرشان بر روند مذاکرات معتقد است:

«منتقدین مذاکرات یا گروه‌های فشار در داخل از آخرین فرصت‌های باقی‌مانده می‌خواهند استفاده کنند برای مانع شدن از رسیدن این گفت‌وگوها برای رسیدن به یک توافق نهایی. ولی من بعید می‌دانم که در این مرحله اظهار نظرهایی از این دست بتواند بر روند مذاکرات تاثیری بگذارد».

با وجود خط قرمزهایی که رهبر جمهوری اسلامی در ارتباط با مذاکرات اتمی بر آنها تأکید کرده، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۹ تیر در وین گفت که در مذاکره برای رسیدن به توافق نهایی به او اختیار داده شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی هم‌چنین افزود که «آنچه بیش از هرچیز نیاز است در واقع اراده سیاسی طرف مقابل است».

مهلت نهايی برای دستيابی به توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران شامگاه سه‌شنبه نهم تيرماه به پايان رسید ولی همانطور که در اظهارنظرهای جسته و گریخته مذاکره‌کنندگان از چند روز پیش از رسیدن به این مهلت بر می‌آمد ايران و گروه ۱+۵ موافقت کرده‌اند که اين مذاکرات تا سه‌شنبه آينده يعنی ۱۶ تيرماه (هفتم ژوئيه) تمدید شود «تا برای رسيدن به يک راه حل درازمدت يا همان برنامه جامع اقدام مشترک به مذاکرات فرصت کافی داده شود».

این درحالی ست که اتحادیه اروپا نیز تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را یک هفته دیگر تمدید کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG