لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۲۸

پنجاه سالگی فرود انسان بر کره ماه


تصویری از اِدوین آلدرین جونیور (معروف به باز آلدرین)، خلبان ماه‌نشین، بر روی ماه

۵۰ سال پیش نیل آرمسترانگ و باز آلدرین، دو فضانورد آمریکایی، در مأموریت «آپولو ۱۱» پا روی کره ماه گذاشتند.

ماه‌نشین «ایگل»، قسمتی از سفینه فضایی «آپولو ۱۱»، دقیقا در ساعت ۲۰:۱۸ به وقت گرینویچ بر سطح ماه فرود آمد و حدود شش ساعت بعد، در ساعت ۲:۵۶، آرمسترانگ با پای چپش قدم بر سطح ماه گذاشت و گفت: «این گامی کوچک برای انسان و پرشی بزرگ برای بشریت است».

آن لحظات را حدود نیم میلیارد نفر از تلویزیون تماشا کردند.

نیل آرمسترانگ در سال ۲۰۱۲ در ۸۲ سالگی درگذشت.

آئین‌های یادبود پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر ماه از چند روز پیش در آمریکا در جریان است و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز جمعه در کاخ سفید با باز الدرین و مایکل کالینز، تنها بازماندگان آن سفر فضایی، و همچنین خانواده نیل آرمسترانگ دیدار کرد.

آقای ترامپ در این دیدار خطاب به جیم برایدنستین، رئیس فعلی ناسا، گفت ترجیح وی این است که به جای بازگشت به پروژه ماه، بهتر است به سفر به مریخ فکر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا دو سال پیش نیز با امضای دستورالعملی از ناسا خواسته بود که کشف و تفحص انسانی را در برنامه‌های فضایی در اولویت قرار دهند.

باز آلدرین که اکنون ۸۹ سالگی را می‌گذراند روز شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «به عقب که نگاه می‌کنم، فرود بر ماه فقط یک کار نبود؛ فرصتی تاریخی برای اثبات روح آمریکا می‌تواند به دنیا بود».

آقای آلدرین پس از این توئیت به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، رهسپار «مرکز فضایی کندی» در ایالت فلوریدا شد.

قرار است مراسم یادبود پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر روی ماه با سخنرانی آقای پنس در این مرکز برگزار شود.

فرستادن بشر به کره ماه محصول یک برنامه علمی، اقدامی سیاسی و تلاشی عمومی بود که شاید قبل از آن سابقه نداشت. پرزیدنت جان اف کندی در سال ۱۹۶۱ اعلام کرد که آمریکا ظرف یک دهه انسان را به ماه خواهد فرستاد.

برنامه فضایی «آپولو» در شرایطی آغاز شد که اتحاد جماهیر شوروی اولین فضانورد خود، یوری گاگارین، را به خارج از جو زمین فرستاده و در مسابقه فضایی از آمریکا پیشی گرفته بود.

در این رقابت که یکی از نمادهای جنگ سرد بین دو ابر قدرت آن زمان به شمار می‌رفت، پرزیدنت کندی فرود بر ماه را هدف آمریکا قرار داد چون به اعتقاد وی آن‌قدر دوردست بود که می‌توانست فرصت لازم برای پیشی گرفتن از اتحاد شوروی را به آمریکا بدهد.

از زمان نیل آرمسترانگ تا یوجین سرنان، در مجموع ۶ پروژه‌ای که ایالات متحده در گرماگرم رقابت فضایی با شوروی سابق برای سفر به ماه انجام داد، ۱۲ نفر روی ماه قدم زدند. آن‌ها نخستین انسان‌هایی بودند که موفق شدند بر جرم آسمانی دیگری به‌جز زمین، گام بگذارند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG