لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۷

ترامپ خواستار ازسرگیری برنامه سفر فضانوردان به ماه و مریخ شد


۱۳ دسامبر ۱۹۷۲؛ تصویر ناسا از یوجین سرنان، آخرین انسانی که بر ماه قدم گذاشت

کاخ سفید به طور رسمی از ناسا درخواست کرد که برنامه سفر فضانوردان به کره ماه را از سر گیرد.

به گزارش خبرگزاری رادیوی ملی آمریکا، ان. پی. آر، دونالد ترامپ با امضای دستورالعمل تازه‌ای از سازمان فضایی آمریکا خواست که کشف و تفحص انسانی را در برنامه‌های فضایی در الویت قرار دهند.

این دستور العمل که «دستورالعمل قوانین فضایی ۱» نام دارد، در حضور فضانورد آمریکایی هریسون اشمیت، امضا شد.

آقای اشمیت، یکی از سرنشینان سفینه فضایی آپولو ۱۷، یکی از آخرین انسان‌هایی بود که ۴۵ سال قبل قدم بر کره ماه گذاشته بود. دستور العمل تازه فضایی در حالی صادر شده است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در سال ۲۰۱۱ آخرین سفینه فضایی خود را بازنشسته کرده بود.

یوجین سرنان، فضانورد آمریکایی و آخرین انسانی که بر کره ماه قدم گذاشت، در دی ماه سال گذشته، در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

از زمان نیل آرمسترانگ تا یوجین سرنان، در مجموع ۶ پروژه‌ای که ایالات متحده در گرماگرم رقابت فضایی با شوروی سابق برای سفر به ماه انجام داد، ۱۲ نفر روی ماه قدم زدند. آن‌ها نخستین انسان‌هایی بودند که موفق شدند بر جرم آسمانی دیگری به‌جز زمین، گام بگذارند.

در حال حاضر الویت سفرهای فضایی، قدم گذاشتن و اکتشاف سطح کره مریخ است.

آقای ترامپ در زمان امضای دستورالعمل تازه گفت که این‌بار آمریکا به گذاشتن پرچم و جای پای انسانی بر کره مریخ بسنده نخواهد کرد. بلکه بنای ماموریت‌های آتی به این سیاره -و چه بسا جاهای دیگر- را پایه‌گذاری خواهد کرد.

اما اینکه چگونه می‌شود قدم بر سطح کره مریخ گذاشت، هنوز مشخص نیست. بسیاری معتقدند که قدم اول باید کره ماه باشد. این برنامه‌ای بود که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش پسر هم مطرح شده بود. اما اختصاص نیافتن بودجه کافی از سوی کنگره آمریکا باعث به تعلیق درآمدن آن شد. برخی از دانشمندان ناسا معتقدند که تاکید مجدد بر روی سفر انسانی به کره ماه، تمرکز را از هدف بعدی یعنی رسیدن به مریخ خواهد گرفت.

یکی از ماموریت‌‌های ناسا در سال‌های اخیر «سفر به اعماق فضا» نام دارد و شامل ساخت ایستگاهی در مدار ماه است. آنها در حال ساخت یک موشک بسیار بزرگ و کپسولی برای سفر به اعماق فضا هستند. قرار است این برنامه برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ آزمایش شود. با آنکه دولت آقای ترامپ از ناسا خواسته بود برای این سفر آزمایشی، ارسال یک فضانورد را هم در نظر بگیرند، اما ناسا در نهایت با این خواسته مخالفت کرد. قرار بر این است که اولین سفر انسانی با این کپسول در سال ۲۰۲۲ صورت پذیرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG