لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۰۶

«افسردگی ملی»؛ ایتالیا به جام جهانی نمی‌رود‎


بوفون، کاپیتان تیم ملی ایتالیا، می‌گوید که این شکست می‌تواند از نظر اجتماعی اهمیت بسیاری داشته باشد

ایتالیایی‌ها که حضور در رقابت‌های نهایی جام جهانی فوتبال را حق مسلم خود می‌دانند پس از شکست این تیم در برابر سوئد در مسابقه دوشنبه شب دچار یک «افسردگی» ملی شدند. این اولین بار طی ۶۰ سال گذشته است که ایتالیا به جام جهانی نمی‌رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روزنامه‌های چاپ ایتالیا این شکست را با عباراتی مثل «فاجعه»، «کابوس» و «تحقیر»در صفحات اول خود منعکس کردند.

ایتالیا در ۱۴ جام جهانی گذشته شرکت داشته و ۴ بار قهرمان جهان و ۲ بار نایب قهرمان جهان شده است. این تیم در سال‌های ۲۰۰۶ و ۱۹۸۲ و در دو جام جهانی متوالی در سال‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ بر سکوی قهرمانی جهان ایستاده است.

از نظر تعداد پیروزی و امتیازها تیم ایتالیا پس از برزیل که پنج بار قهرمان جهان بوده در کنار آلمان پرافتخارترین تیم ملی فوتبال در جهان است. اما امسال ایتالیا تنها قهرمان سابق جهان است که نتوانست به رقابت‌های اصلی جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ راه یابد.

هر چهار سال یک بار تمام ایتالیایی‌ها فارغ از اینکه هوادار چه باشگاهی باشند با شور و هیجان فراوان از تیم ملی خود حمایت کرده و برای مدتی رقابت‌های باشگاهی را کنار می‌گذرند.

جانلوئیجی بوفون دروازه‌بان افسانه‌ای و کاپیتان تیم ملی ایتالیا در مصاحبه‌ای پس از شکست در برابر سوئد درحالی که اشک می‌ریخت گفت: «ما شکست خوردیم و از نظر اجتماعی این می‌توانست بسیار مهم باشد.» این جمله او اشاره‌ای است به اهمیت پيروزی تیم ملی فوتبال ایتالیا و تاثیر آن در زمینه‌های غیرورزشی.

برخی از روزنامه‌ها سرمربی و رییس فدراسیون فوتبال کشور را مقصر می‌دانند. ولی به نظر برخی از طرفداران تیم، این شکست انعکاس مشکلات وسیع‌تری است.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که ایتالیا به کندی دوران رکود اقتصادی را پشت سر می‌گذارد ولی اکثر مردم می‌گویند هیچ نشانه‌ای از بهبود وضع اقتصادی برای مردم عادی دیده نمی‌شود. چندین سال است که سطح دستمزد ثابت مانده و بیکاری در حدود ۱۱ درصد است.

در عرصه سیاست نظرسنجی‌هایی که توسط اپوزیسیون انجام شده نشان می‌دهد که نتیجه انتخابات پارلمانی ماه مه سال آینده یک بن‌بست در تناسب آرا احزاب مختلف خواهد بود.

دولت‌های ایتالیا امیدوار بودند که پیروزی‌های ورزشی و به خصوص فوتبال بتواند به مردم کشور روحیه دهد و در نتیجه در فضای سیاسی کشور تاثیر مثبت بگذارد.

برخی از روزنامه‌های ایتالیا به این نکته اذعان کرده‌اند که تیم ملی فعلی به نسبت تیم‌های دوره‌های گذشته ضعیف بوده و حتی اگر به رقابت‌های جام جهانی راه می‌یافت بعید بود پیشرفت زیادی بکند.

ایتالیا در بازی رفت پلی آف در برابر سوئد که هفته گذشته در استکهلم برگزار شد با نتیجه یک بر صفر شکست خود.

دوشنبه شب ایتالیا حتی در زمین خود نتوانست این شکست را جبران کند و بازی با نتیجه مساوی پایان یافت. در نتیجه سوئد با نتیجه کلی یک بر صفر راهی جام جهانی شد.

XS
SM
MD
LG