لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۲

دفاع رابرت مالر از تحقیقات خود در مورد کارزار انتخاباتی ترامپ


آقای مالر می‌گوید به باور او راجر استون همچنان یک مجرم محکوم است.

رابرت مالر، مسئول سابق تحقیقات درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا، با انتشار یادداشتی می‌گوید که محکوم شدن راجر استون، مشاور پیشین رئیس‌جمهور آمریکا، مراحل قانونی درستی را طی کرده بود.

آقای مالر در یادداشتی که روز شنبه ۲۱ تیر، در روزنامه واشینگتن پست منتشر کرد، ضمن دفاع از تحقیقات خود در این رابطه نوشته که به باور او راجر استون همچنان یک مجرم محکوم است.

راجر استون، از دوستان قدیمی دونالد ترامپ و مشاور سابق او، به اتهام «دروغ گفتن به کنگره، ارعاب یکی از شاهدان عینی و کارشکنی در روند تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا در مورد تبانی احتمالی دونالد ترامپ با روسیه برای برنده شدن در انتخابات ۲۰۱۶» به سه سال و چهار ماه حبس محکوم شده بود.

آقای استون قرار بود هفته آینده به زندان برود اما دونالد ترامپ که محکومیت او را «غیرمنصفانه» توصیف کرده است جمعه گذشته با استفاده از اختیارات قانونی رئیس‌جمهوری، او را عفو کرد.

رابرت مالر که مدیر پیشین اف‌بی‌آی نیز هست، در یادداشت تازه خود نوشته است از آنجایی که برخی مدعی شدند تحقیقاتش غیرقانونی بوده و انگیزه‌هایی ثانویه داشته در مقام دفاع برآمده است.

او به‌ویژه این موضوع که راجر استون در این پرونده «یک قربانی است» را رد می‌کند.

روز جمعه و به هنگام اعلام تصمیم ترامپ برای تخفیف محکومیت راجر استون، کاخ سفید در بیانیه‌ای نوشت که آقای استون «قربانی دسیسه» شده و به این دلیل «رنج بسیاری متحمل شده» و با او «رفتاری بسیار ناشایست» شده است.

اما آقای مالر در یادداشت خود تحقیقات در مورد روسیه را «بسیار حائز اهمیت» دانسته و گفته است که راجر استون به خاطر ارتکاب جرایم فدرال تعقیب و محکوم شد.

تحقیقات رابرت مالر به این نتیجه‌گیری نرسید که دونالد ترامپ در روند دادرسی کارشکنی کرده است.

گزارش مالر البته جزئیاتی از ارتباطات افراد کارزار تبلیغاتی ترامپ و روسیه منتشر کرد اما شواهد کافی برای رسیدن به این نتیجه که «توطئه‌ای» بین این کارزار و کرملین برای دستکاری در نتیجه انتخابات در کار بوده است ارائه نکرد.

تصمیم دونالد ترامپ برای رفع محکومیت حبس برای راجر استون همچنین واکنش تند نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا، را در پی داشته که این اقدام را «یک فساد لجام‌گسیخته» دانسته است.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد-رادیو آزادی
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG